DDR4 dvojnásobné výšky nabízí vyšší kapacitu, ale nižší kompatibilitu

Novinky |

V loňském roce se pomalu, ale jistě začínaly objevovat paměťové moduly typu DDR4 dvojnásobné výšky, které nabízejí výhody výrobcům malých „form faktorů“ i těm, kteří potřebují více než 64 GB paměti (za předpokladu, že to vaše zvolená platforma podporuje).

DDR4 dvojnásobné výšky nabízí vyšší kapacitu, ale nižší kompatibilituVěrny svému názvu nabízejí tyto moduly dvojnásobek kapacity standardního DDR4 modulu, tedy až 32 GB na kus. Jenže současně s tím musela být navýšena i výška modulů.

Na testovacím benchmarku AnandTechu se teď objevily dva tyto nové kity – 2x32GB G.Skill TridentZ RGB DC DDR4-3200 CL14 (1.35V) a 2x32GB ZADAK Shield RGB DC DDR4-3200 CL14 (1.35V) – s využitím základní desky ASUS ROG Strix Z390-I Gaming (BIOS Version 1003) a procesoru Intel Core i7-8700K, přičemž byly srovnávány s trojicí kitů 2x16 GB.

Za zmínku stojí, že v současnosti jsou pro použití s pamětí dvojnásobné výšky schváleny jen tři základní desky: výše zmíněná deska Strix, ASUS ROG Maximus XI Apex a ASUS ROG Maximus XI Gene.

Při testování AnandTech zjistil, že výkon byl u obou kitů konzistentní a srovnatelný se standardním 2x16GB kitem G.Skill TridentZ RGB DDR4-3200.

Přesto se zdá, že tyhle moduly skutečně využijete pouze v případě, že kapacitu navíc skutečně potřebujete. I přesto je k dispozici jen několik málo podporovaných desek a kitů, za které zaplatíte zhruba stejnou cenu, jako za ekvivalentní kapacitu na řešeních „standardní“ velikosti. Například ZADAK uvádí, že jeho základní kit DDR4-2666 CL16 bude startovat na 799 eurech.

Zdroj: Techspot.comÚvodní foto: Techspot.com

Komentáře