Další bezpečnostní úřad viní z WannaCry KLDR

Novinky |

Zatím stále nevíme, kdo je zodpovědný za ransomwarové útoky WannaCry z uplynulého měsíce, nicméně stále více bezpečnostních institucí ukazuje prstem na nechvalně proslulou hackerskou organizaci KLDR, Lazarus Group.

Další bezpečnostní úřad viní z WannaCry KLDRAčkoliv WannaCry napadl přes 300 tisíc počítačů ve 150 zemích světa, jedním z jeho prvních cílů – s nejničivějšími dopady – byla britská národní zdravotní služba (NHS). Není proto divu, že útok vyšetřovalo i britské Národní centrum kybernetické bezpečnosti (NCSC), které je součástí rozvědky GCHQ.

NCSC došlo ke stejným závěrům jako vyšetřování společností Symantec, Google, Kaspersky i jihokorejské Hauri Labs – na základě podobností v kódu WannaCry a nástrojích vytvořených hackery má být za ransomware zodpovědná právě Lazarus Group.

Skupina, která byla za útokem na Sony Pictures v roce 2014 a loupeží v bangladéšské bance z loňského roku, údajně má vazby na vedení Severní Koreje, ačkoliv rozsah role země v útoku WannaCry je neznámý.

Pchjongjang nazval údajné vazby „směšnými“, nicméně představitelé jednotlivých institucí tvrdí, že neexistují přesvědčivé důkazy ukazující na alternativní podezřelé.

Ačkoliv se ransomware WannaCry rychle proměnil na globální epidemii, jeho tvůrci nejspíše s takto rychlým šířením nepočítali. Bitcoinové peněženky, do kterých bylo posláno výkupné, nezaznamenaly žádný výběr peněz, což je vzhledem k riziku takového kroku v souvislosti s ohromnou medializací případu logické.

Zdroj: Techspot.comÚvodní foto: Techspot.com

Komentáře