Číňané se bojí nakupovat elektronická zařízení ze Západu kvůli NSA

Novinky |

Agentura Reuters uvedla, že čínská vláda odstranila kvůli obavám ze špehování ze strany NSA několik známých západních společností ze seznamu schválených firem, od nichž tamní vládní agentury mohou kupovat produkty.

Číňané se bojí nakupovat elektronická zařízení ze Západu kvůli NSANapříklad společnost Cisco Systems měla ještě v roce 2012 na seznamu Centrálního vládního centra pro veřejné zakázky šest desítek produktů, avšak na konci minulého roku byla ze seznamu smazána kompletně. Cisco však není samo - ze seznamu byly odstraněny i řešení společností Apple, Citrix Systems a McAfee. Jak podotýká agentura Reuters, počet schválených produktů na tomto seznamu se během posledních dvou let rozšířil o více než 2 tisíce a v současné době zde tak je téměř 5 tisíc zařízení. Skoro všechny produkty jsou však vyráběny lokálně v Číně.

 

Celkově počet schválených zahraničních technologických firem poklesl o třetinu. Podle Tu Sin-čchüana z Univerzity pro mezinárodní obchod a ekonomii v Pekingu se představitelé čínské vlády především zalekli možnosti špehování ze strany západních zpravodajských agentur poté, co byly zveřejněny dokumenty Edwarda Snowdena. Jak dodal Sin-čchüan, americká vláda tak vlastně nese zodpovědnost za to, že se Číňané nyní bojí nakupovat zboží od amerických firem. 

 

Zdroj: TechspotÚvodní foto: © keroro666 - Fotolia.com

Komentáře