Chrome připravil Firefox o druhou pozici v souboji prohlížečů

Novinky |

Internetový prohlížeč Google Chrome strmě nabírá na popularitě a získává si nové uživatele na úkor konkurenta Mozilla Firefox, jehož odsunul na třetí příčku.

Chrome připravil Firefox o druhou pozici v souboji prohlížečů
Podle analytické společnosti StatCounter je Google Chrome aktuálně druhým nejpoužívanějším prohlížečem, zatímco popularita browseru Mozilla Firefox stále klesá. Za měsíc listopad si Chrome ukrojil 25,69 %, zatímco Firefox spadl na 25,23 %. Stálou jedničkou je dlouhodobě nejrozšířenejší prohlížeč Internet Explorer se svými 40,63 %.

statConterWorldwide

Ze všech pěti účastníků pomyslné bitvy zaznamenává strmý vzestup pouze Google Chrome, vždyť před dvěma roky vlastnil pouhých 5 % tržního podílu. Během uplynulých dvou let prohlížeče Firefox a Internet Explorer postupně ztrácely na popularitě a zbývající dva zástupci, Safari a Opera, se více méně drželi na stejné úrovni.

Nárůst tržního podílu prohlížeče Google Chrome je pochopitelný, neboť si mezi uživateli vytvořil pověst rychlého a stabilního programu. Každá otevřená karta prohlížeče vytváří vlastní proces, tudíž nefunkční webová stránka nezpůsobí pád celého programu. Současné verze prohlížeče Firefox, jakkoliv vyladěné, naopak působí poměrně loudavým dojmem.

Jiná analytická společnost NetMarketShare zobrazuje Google Chrome stále na třetí pozici, nicméně s trajektorií grafu směřující k brzkému předstihnutí konkurenta Firefox.

Jen pro zajímavost, podíváme-li se na graf společnosti StatCounter zobrazující pětici nejpoužívanějších prohlížečů v České republice, drží si Firefox jasné prvenství, nicméně jeho křivka mírně klesá, zatímco Chrome výrazně roste a aktuálně se nachází téměř na úrovni prohlížeče Internet Explorer.

statConterCRÚvodní foto: © baurka - Fotolia.com

Komentáře