Český rozhlas v rámci projektu Příbuzní sleduje život orangutanů online

Novinky | 11.12.09

Nová „reality-show“ ze života lidoopů v královéhradecké ZOO spočívá v nepřetržitém přímém přenosu přímo z pavilonu orangutanů na webu Českého rozhlasu.

Český rozhlas rozjíždí projekt Příbuzní

Od včerejšího odpoledne mohou internetový uživatelé na této adrese sledovat nepřetržitě život rodiny orangutanů chovaných v Zoo Dvůr Králové. Projekt Příbuzní volně navazuje na úspěšnou „reality-show“ Odhalení, která dala lidem možnost nahlédnout do života Goril v pražské ZOO.

V rámci projektu bude 5 kamer nepřetržitě snímat orangutany bornejské, kteří se postupně stěhují do nově upraveného pavilonu: samce Elmara, samice Žanetu a Satu a malého Besara, syna Žanety.

„Vycházíme tak vstříc zájmu o přímé přenosy ze zoologických zahrad a současně využíváme možnosti představit další druh fascinujících, ale také kriticky ohrožených lidoopů,“ komentuje projekt jeho vedoucí a zároveň ředitel Českého rozhlasu Online Miroslav Bobek.

V přírodě žije pouze 50 000 až 55 000 orangutanů bornejských a pouhých 6 000 až 6500 kriticky ohrožených orangutanů sumaterských. Na vině je především ztráta jejich životního prostředí - deštných pralesů. Ty jsou ničeny přímo alarmující rychlostí masivní nezákonnou těžbou a mýcením kvůli plantážím pro pěstování palmového oleje nebo kávy. Dalšími významnými příčinami likvidace pralesů jsou rozvoj těžby nerostných surovin, zakládání nových sídel, stavba silnic a také velkoplošné požáry, často úmyslně zakládané. Bude-li kácení tropických pralesů v Indonésii pokračovat současným tempem, do pěti let zůstanou v zemi jen jejich téměř bezcenné fragmenty. Orangutany navíc ohrožuje i rozšířené pytláctví, hlavně mláďat.


Komentáře