Česká hudba bude na internetu k dispozici zdarma

Novinky |

Hospodářské noviny dnes zveřejnily informace o plánech českých hudebních vydavatelství, jež kvůli nízkému prodeji hudebních nosičů uvolní české skladby na internet k poslechu zdarma.

Česká hudba bude na internetu k dispozici zdarma
Podle informací zpravodajského deníku Hospodářské noviny plánují česká hudební nakladatelství spustit projekt, v rámci něhož bude na internetu vytvořen hudební archiv české populární hudby obsahující stovky tisíc hudebních alb, která si budou moci uživatelé zdarma přehrávat. Až v případě, že by si album chtěli stáhnout do svého počítače, zaplatí stanovený poplatek.

Projekt, jež má být údajně pojmenován jako JetStream, nebo JetMusic, má pomoci hudebním nakladatelstvím zvýšit jejich finanční obrat, který hatí především vysoká míra nelegálního stahování hudebních stop. Podle HN se totiž v Česku legálně prodává jen 5 % hudby, což je ve srovnání se světovými statistikami až desetkrát méně. Šéf české pobočky Universal Music Group Tomáš Filip HN sdělil, že pokud se podaří nový projekt zprovoznit, mohl by radikálně změnit situaci v hudebním průmyslu.

Chystaný projekt by se měl rozběhnout už na jaře letošního roku, nicméně otázkou zůstává, zda bezplatné zpřístupnění hudby dokáže oživit hudební trh, neboť uživatelé internetu zkrátka nejsou zvyklí tímto způsobem za hudbu platit a navíc při dnešní dostupnosti internetu uživatelé pravděpodobně nepocítí nutnost hudební skladby stahovat do svých počítačů.

 

Foto: © U.P.images - Fotolia.comÚvodní foto: © U.P.images - Fotolia.com


Související články
Komentáře