Češi: nejbezpečnější formou platby v e-shopu je bankovní převod

Novinky | 19.01.11

Která platba je na internetu nejbezpečnější a nejrychlejší? Většina nakupujících na internetu v tom nemá zcela jasno jednotlivé způsoby plateb a jejich vlastnosti vnímají chybně.

Z pohledu nakupujících je nejbezpečnější platbou na internetu bankovní převod, následuje dobírka a hotovostní platba při osobním převzetí. Tvrdí to alespoň aktuální výzkum společnosti PayU. Nedůvěru mají respondenti k platbě platební kartou či platebními tlačítky bank. „Paradoxně platby platebními tlačítky patří k nejbezpečnějším způsobům platby,“ říká Vratislav Kříž, produktový specialista přímého bankovnictví z Raiffeisenbank a dodává: „Platební brána, na kterou se klient dostane pomocí platebního tlačítka, je zabezpečena stejně jako internetové bankovnictví. Transakce dále probíhají v systému konkrétní banky a obchodníci se o nich dozvědí zpravidla nejrychleji. Podobně bezpečné jsou také platby platebními kartami v případě, že využívají technologii 3D Secure vyvinutou na bázi aplikace kartovou asociací.“

Zkresleně vnímají nakupující také rychlost jednotlivých způsobů platby. Za nejrychlejší považují platbu bankovním převodem. Ta však mezi různými bankami může trvat až dva pracovní dny, zatímco v případě platby kartou nebo platebními tlačítky je platba převedena v reálném čase. To znamená, že e-shop může zboží odeslat prakticky okamžitě po zaplacení. Někteří respondenti správně uvedli, že pohodlnost dobírky snižuje nutnost vyzvednout si předmět na poště. Naopak nejpohodlnější a nejjednodušší je podle nich platba bankovním převodem, tuto možnost uvedlo až 75 % respondentů.


Komentáře