Češi chtějí crowdfundingem financovat počítač na míru

Novinky |

Tři Češi si řekli „desktop is not dead“ a vymysleli projekt stolního počítače plně přizpůsobitelného potřebám uživatele. Počátkem března s ním šli na crowdfundingovou platformu Indiegogo.

Češi chtějí crowdfundingem financovat počítač na míruNejde sice o první koncept svého druhu, na druhou stranu se evidentně jedná o jeden z těch povedenějších a propracovanějších. Výrobci ale nemají malý cíl – celkově chtějí na rozjetí výroby vybrat 100 tisíc dolarů, tedy více než dva miliony korun.

Válcové tělo počítače nazvaného Qpc je vyrobeno z kombinace dřeva (na výběr jsou čtyři druhy), hliníku (v pěti různých barvách) a skla. Přímo do těla přístroje si lze nechat vyrýt nebo vytisknout libovolný nápis nebo obrázek. Výrobci garantují, že každý design, se kterým přijde sám zákazník, bude využit pouze na jednom jediném stroji.

Pokud jde o hardwarovou konfiguraci, na výběr budou procesory Intelu (Core i3, i5 a i7), přičemž nejméně výkonný stroj bude osazen modelem Intel Core i3-4130T, ten nejvýkonnější pak Intel Core i7-4790K. Procesor bude doplněn 8 nebo 16 GB paměti DDR3 RAM, dále bude na výběr ze dvou různých grafických karet a tří kapacit SSD disků, volitelně doplnitelných o 2TB pevný disk.

Uživatelé si budou moci vybrat i operační systém. Na výběr bude sestava bez systému, s Windows 8.1 nebo Windows 10 či s Linuxem. Qpc má být zároveň prvním stolním počítačem podporujícím technologii NFC. Zajímavostí pak je, že je materiál pro tělo přístroje kompletně vyroben a zpracován v České republice.

Pokud byste chtěli projekt podpořit, klikněte sem.Úvodní foto: Indiegogo

Komentáře