Cena SSD a HDD bude za dva roky stejná

Novinky |

Cena tzv. solid-state drives neboli SSD disků by podle nové studie během následujících dvou let měla klesnout natolik, že se vyrovná ceně tradičních pevných disků.

Cena SSD a HDD bude za dva roky stejnáZa poklesem ceny stojí technologie 3D NAND, která zvýšila kapacitu SSD a zároveň snížila jejich cenu. Ceny SSD neustále klesají a podle studie citované serverem InformationWeek bude rozdíl mezi cenou SSD a HDD zanedbatelný již na konci příštího roku. Ještě v tomto roce budou navíc na trh uvedeny rychlé SSD disky s kapacitou stejnou, jaká je dostupná u HDD. V příštím roce se pak mají být na trh uvedeny SSD s kapacitou větší, než jakou nabízí HDD. První 30TB SSD se pak objeví v roce 2018.

       
Otázkou je, co se stane s HDD, jakmile se cena obou technologií srovná. Nejen, že totiž SSD mohou být až stokrát rychlejší než HDD, avšak předchozí obavy z toho, že SSD budou mít krátkou životnost, se ukázaly jako mylné. I když se tak pevné disky v počítačích nejspíše budou objevovat ještě několik let, dá se očekávat, že v horizontu pěti let budou zcela nahrazeny novou technologií.

 

Zdroj: TechspotÚvodní foto: PCWorld.com

Komentáře