Čas IPv6 nadešel, IANA má k dispozici posledních pět bloků IPv4 adres

Novinky | 01.02.11

Organizace IANA (Internet Assigned Numbers Authority) dnes přidělila dva velké IPv4 bloky pod Asia-Pacific Network Information Centre (APNIC), čímž vstoupila do takzvané fáze vyčerpání, která zahrnuje přidělení posledních pěti bloků IPv4 adres.

Organizaci IANA, která dohlíží na celosvětové přidělování IP adres, v současnosti zbývá posledních pět velkých bloků IPv4 adres, které poputují k regionálním internetovým registrátorům, na každý z pěti světových kontinentů tak připadá poslední blok. Očekává se, že se jejich přidělení stane otázkou několika dnů. Jakmile tak IANA učiní, bude kompletní vyčerpání IPv4 adres ležet v rukou regionálních registrátorů, kteří už nebudou mít žádný vyšší zdroj, na který by se mohli obrátit.

APNIC, regionální internetový registrátor pro asijsko-pacifickou oblast, si podle očekávání zažádal o přidělení dvou „/8“ bloků adres, z nichž každý disponuje prostorem pro 16 milionů IP adres. Nově přiřazenými bloky jsou 39/8 a 106/8. V současnosti tak zůstaly nealokovány pouze bloky 102/8, 103/8, 104/8, 179/8 a 185/8. Některé z dalších „/8“ bloků jsou však vyhrazeny pro speciální účely jako je multicasting.

Dnes již zastaralý internetový protokol verze 4, jež vznikl v 70. letech, umožňuje vytvořit pouze 4,3 miliard unikátních webových IP adres. Nahradit by jej měl nejnovější protokol IPv6, jež dovoluje vytvořit téměř neomezené množství adres, zatím je však využíván spíše sporadicky.


Komentáře