Brazílie se chce odstřihnout od amerického internetu

Novinky |

Brazílie loni kvůli obavám o soukromí svých občanů oznámila svůj záměr odpojit se od internetu kontrolovaného Spojenými státy. Nyní to vypadá, že opravdu nežertovala.

Brazílie se chce odstřihnout od amerického internetuZemě se chystá utratit 185 milionů dolarů za kabel s optickými vlákny dlouhý asi 5 a půl tisíce kilometrů, který by propojil brazilskou Fortalezu skrze Atlantik s Portugalskem.

Projekt, organizovaný státem vlastněnou telekomunikační společností Telebras, nebude spoléhat na pomoc žádné americké společnosti.

Brazílie - Portugalsko

Brazilci se v loňském roce dozvěděli, že je již několik let sleduje americká vládní organizace NSA. Prezident Telebrasu Francisco Ziober řekl agentuře Bloomberg, že téma integrity a zranitelnosti dat činí jakékoliv telekomunikační společnosti starosti vždy, nicméně odhalení americké špionáže jen urychlilo audity kontrolující bezpečnostní zranitelnosti v zařízeních vyrobených v zahraničí.

Obecně řečeno, odhalení praktik NSA má velký vliv na ekonomiku amerických technologických společností. Je sice pravda, že nahrazení dosavadní infrastruktury je často příliš drahé a komplexní, nicméně ti, kteříplánují nové projekty, mají stále čas na to, aby se poohlédli po jiné než americké společnosti.

Nadace pro informační společnost a inovace (The Information Technology & Innovation Foundation) odhaduje, že americké společnosti by do roku 2016 mohly kvůli skandálu přijít asi o 35 miliard dolarů v tržbách.

Jasnými finančními vítězi jsou proto technologické společnosti mající hlavní sídlo mimo Spojené státy, které při kontraktech bývaly dříve často přehlíženy.

Zdroj: IDG News ServiceÚvodní foto: © vege - Fotolia.com

Komentáře