Bezpečnostní experti varují před hackery z Íránu a Severní Koreje

Novinky |

I když se v posledních letech objevila celá řada kybernetických útoků zaměřených na americké firmy a vládní agentury, podle bezpečnostních expertů není radno zapomínat na Írán a Severní Koreu.

Bezpečnostní experti varují před hackery z Íránu a Severní KorejeČína a Rusko mají v oblasti kybernetických hrozeb mnohem větší možnosti, než Írán nebo Severní Korea, avšak tyto dvě menší země mohou vyvolat celou řadu problémů. Vyplývá to z expertní zprávy vytvořené pro americkou Sněmovnu reprezentantů. Zatímco Čína a Rusko udržují s USA diplomatické styky, které by je měly odradit od velkých útoků, u Iránu a Severní Koreje je to jinak. Irán údajně testuje své schopnosti v kyberprostoru již několik měsíců. "Špatnou zprávou je, že i když nemají dostatečnou infrastrukturu, velmi se snaží," řekl Frank Cilluffo z Homeland Security Policy Institute. "A všechno co nemají, si mohou koupit nebo pronajmout - například botnety.“

Severní Korea podle Cilluffa vyhledává možnosti kybernetického útoku konstantně. Hackeři v Číně a Rusku se soustředí na elektronickou špionáž a krádež informací, Írán a Korea však chtějí spíše natropit velké škody. Obě země jsou navíc nevyzpytatelné. Iránské útoky na Aramco v roce 2012 poškodily 30 000 počítačů a podle expertů by měly být varováním jak USA, tak i dalším zemím. Otázkou tak zůstává, kdy a jak USA budou na útoky reagovat.

 

Zdroj: IDG News ServiceÚvodní foto: © Ben Chams - Fotolia.com

Komentáře