Do spamového koše se po Novém roce mohla dostat i běžná pošta

Novinky | 04.01.10

Tentokrát se vedle adresáře pro došlou poštu vyplatí podívat také do spamového koše. Kvůli chybě antispamového filtru skončilo velké množství regulérních mailů právě tam.

Do spamového koše se po Novém roce dostala i běžná pošta

Do spamového koše člověk jen tak nezabloudí. Obvykle také není důvod - právě antispamové filtry, které sem poměrně spolehlivě hází podezřelé zprávy, jsou jedním z pilířů solidní funkčnosti emailových klientů a schránek. Jinak bychom byli zaplaveni spamem.

Jenže technika občas selže. A stalo se to hned na začátku roku 2010, kdy několik prvních dní putovaly mnohé regulérní emaily právě do spamového koše. Na vině je chyba v antispamovém programu Spamassassin. Ten jako jedno z kritérií pro výběr spamů používá datum ve vzdálené budoucnosti. Někdo přitom zapomněl, že toto datum je nastaveno v příslušném headeru následovně:

"X-GMX-Antispam: 5 (Score=6.300;BAD_ENC_HEADER,FH_DATE_PAST_20XX)"

Výsledkem bylo, že i rok 2010 začal být považován za "škodlivý". Proto skončily mnohé emaily ve spamovém koši. Pochopitelně se tak stalo u klientů, které používají právě Spamassassin. Jelikož jde ale o jeden z nejrozšířenějších antispamových programů, šlo o problém velice rozsáhlý. Nyní už by měl být vyřešen. Přesto se ale vyplatí prohlédnout spamový koš, zda v něm neskončilo něco důležitého.


Komentáře