Astronauti z NASA namontovali nový počítač do Hubbleova teleskopu

Novinky | 15.05.09

Během sedmihodinového pobytu ve vesmíru namontovali astronauti do Hubbleova teleskopu nový záložní počítač, jenž nahradí jeho dosavadní palubní systém, který selhal na podzim minulého roku.

Hubbleův teleskop dostal nový počítač

 

Nový počítač, pojmenovaný jako Science Instrument Command and Data Handling Unit, je navržen k vydávání příkazů vědeckým nástrojům v teleskopu a formátování vědeckých dat tak, aby mohla být přenesena do vesmírných středisek na Zemi.

Hlavní palubní systém Hubbleouva teleskopu selhal loni v září, což zamezilo jakémukoli posílání dat z teleskopu na Zemi. Michael Moore, jeden z vysokých představitelů programu Hubbleova teleskopu, řekl, že to byl nejhorší počítačový problém, kterým teleskop trpěl za celých 19 let svého provozu. Inženýři NASA po selhání hlavního počítače dálkově přepnuli teleskop na záložní systém, který byl včerejší akcí astronautů doplněn o další počítačový systém, jenž nyní funguje jako záložní systém teleskopu. Krom nainstalování nového počítače byla vyměněna i staré širokoúhlé fotografovací zařízení, jež má za úkol monitorovat povrch Země.

 


Komentáře