Apple v EU hrozí kvůli krácení daní pokuta v řádu miliard eur

Novinky |

Apple čelí pokutě ve výši miliard eur kvůli tomu, že v posledních dvaceti letech podle Evropské komise přijímalo ilegální státní pomoc od Irska.

Apple v EU hrozí kvůli krácení daní pokuta v řádu miliard eurEvropská komise se začala zabývat odváděním daní Apple v Irsku, kde má tato společnost svou mezinárodní centrálu, v červenci tohoto roku. Tento týden podle deníku Financial Times bude komise prezentovat předběžná zjištění a vznese formální obvinění vůči Apple. Mezinárodní centrála Apple je v irském městě Cork od roku 1980 a zaměstnává v zemi 4 000 lidí. Své centrály v této zami kvůli tamní nízké korporátní dani (ve výši 12,5 %) mají také další známé firmy jako Amazon, Facebook, PayPal či Twitter.


Problém je v tom, že Apple v Irsku platí pouze 2% daň. Jak zjistil americký senát v roce 2013, Apple se k takto nízké daňové sazbě dostal díky převádění svých tržeb ze zámoří mezi svými dceřinými společnostmi. Irská pobočka Apple tak zadržuje 60 % celkových zisků Apple, aby se firma vyhnula placení mnohem vyšších daní v USA. Irská vláda praktiky Apple mezi lety 1991 a 2007 oficiálně posvětila a podle Evropské komise tak jde o nedovolenou státní pomoc, kterou jiné firmy neobdržely. Apple jakékoli zvýhodnění od irské vlády popírá.

 

Zdroj: CNETÚvodní foto: (c) Minerva Studio - Fotolia.com

Komentáře