Apple v Česku spouští službu iTunes Match

Novinky |

Společnost Apple konečně i v České republice spustila službu iTunes Match, jež vychází vstříc hudebně založeným fanouškům jablečných produktů.

Apple v Česku spouští službu iTunes Match
Služba iTunes Match umožňuje uživatelům doplnění hudební knihovny uložené v cloudové službě iCloud o audio nahrávky, jež nebyly zakoupeny přes obchod iTunes. Pakliže tedy na svém harddisku skladujete gigabajty hudby, které byste rádi jednoduše synchronizovali se svými zařízeními z produkce Apple, můžete již i v České republice využít iTunes Match. Jedná se o placenou službu, která je na americkém území zpoplatněna ročním paušálním poplatkem necelých 25 dolarů, v Evropě pak vyšší částkou necelých 25 EUR.

Hudební soubory, jež si na iCloud přejete nahrát, jsou porovnány s hudební databází Applu (obsahuje přes 20 milionů nahrávek) a pakliže je nalezena shoda, uloží se na váš iCloud originální skladba z iTunes Store. Díky této vlastnosti můžete ve výsledku získat i kvalitnější hudební soubory, než jste doposud vlastnili, neboť v iTunes Store jsou skladby uloženy ve formátu AAC s kvalitou 256 Kbps. Služba má pochopitelně stanovené jisté limity, mezi nimiž figuruje maximum 25 000 uložených nahrávek (skladby již zakoupené v iTunes Store se nepočítají), maximum velikosti jedné nahrávky 200 MB a v neposlední řadě nesmí být hudební soubory opatřeny ochranou DRM.

Na mnoha českých serverech je zpřístupnění služby iTunes Match spojováno s možností „zlegalizování hudby“. Vychází se z předpokladu, že většina českých uživatelů poslouchá kradenou hudbu? Ať je tomu jakkoliv, faktem zůstává, že iTunes Match se neptá po původu nahrávaných skladeb a jednoduše je nahradí za naprosto legální skladby uložené v iTunes Store. Vychází tedy naopak z předpokladu, že všichni uživatelé disponují pouze legálně nabytými nahrávkami. Z pohledu Applu se navíc jedná o výbornou příležitost, jak na své služby navnadit nové uživatele, kteří si později nové nahrávky již pravděpodobně z iTunes Store zakoupí.Úvodní foto: © Rob Pitman - Fotolia.com

Komentáře