Apple, Google, Facebook a další vystoupili proti programu PRISM

Novinky |

Apple, Google, Microsoft a Facebook a několik dalších technologických firem spolu s organizacemi na ochranu lidských práv se spojili a v otevřeném dopisu požadují, aby americká vládní agentura NSA rozkryla využívání svých odposlechů.

Apple, Google, Facebook a další vystoupili proti programu PRISMV dopise zveřejněném tento týden více než třiašedesát technologických společností, zájmových sdružení a neziskových organizací volá po tom, aby americká vláda umožnila firmám, jež obdrží požadavky na přístup k datům svých uživatelů, tyto zveřejnit. Navíc by požadavky měly být lépe a detailněji odůvodněny. Společnosti požadují, aby mohly pravidelně s veřejností sdílet informace o počtu požadavků na vydání dat uživatelů a další přidružené informace. Podle podepsaných firem by požadavky NSA měly být zveřejňovány stejně, jako požadavky jiných vládních organizací. "Základní informace o tom, jak vláda používá své vládní agentury k prošetřování událostí, jsou zveřejňovány již roky," stojí v dopise. "Chceme mít povolení, abychom mohli stejné informace zveřejňovat i u požadavků agentur jednajících v zájmu národní bezpečnosti."


"Informace o tom, jak a jak často vláda využívá své agentury jsou pro americké občany důležité a lidé mají právo je znát," stojí dále v dopise. Otevřený dopis přichází jen nedávno poté, co byl prozrazen tajný program NSA s názvem PRISM. V rámci něj Microsoft, Google a další měli americké vládě umožňovat téměř neomezený přístup k datům svým uživatelů. Společnosti to popírají. Google tento týden oznámil, že pracuje na nové metodě šifrování dat, jež by měla uživatele před vládou lépe chránit.

 

Zdroj: TechspotÚvodní foto: pcworld.com

Komentáře