Apple a Samsung vstupují do třetího týdne velkého soudního sporu

Novinky |

Apple vůbec poprvé zveřejnil, jak přišel na vyčíslení škody ve výši 2,2 miliardy dolarů, které žádá u kalifornského soudu po Samsungu za "masivní porušování autorských práv".

Apple a Samsung vstupují do třetího týdne velkého soudního sporuAsi čtvrtinou (507 milionů dolarů) má Apple nahradit zisk, který společnosti ušel v důsledku praktik Samsungu, uvedl Chris Velturo ze společnosti Quantitative Economic Solutions, jež je v celé kauze hlavním expertním svědkem Apple. Dalších 560 milionů má být náhrada za sníženou poptávku po produktech Apple a největší podíl - 1,12 miliardy dolarů - tvoří poplatky, které by Samsung Apple musel zaplatit, kdyby si licencoval jeho patenty. Tato čísla byla zveřejněna v pátek s ukončením druhého týdne sporu u federálního soudu v San Jose.


Vellturo vyčíslil poplatky díky simulaci "hypotetického jednání" mezi oběma společnostmi. To zní velmi obecně, avšak v USA jde od sedmdesátých let minulého století u sporů o náhrady v patentových kauzách o běžnou praktiku. Jelikož žádné reálné jednání neprobíhalo, porota bude muset rozhodnout finální verzi nároků. Vellturo ve své analýze stanovilo výši poplatků mezi 1,61 dolary a 10,03 dolary na patent a zařízení. V celé věci se jedná o devět smartphonů a jeden tablet, avšak ne všechny z nich mají porušovat všech pět patentů.

 

Zdroj: IDG News ServiceÚvodní foto: © James Steidl - Fotolia.com

Komentáře