Americká expedice se pokusí o záchranu Titanicu

Novinky | 25.08.10

Rez a mikroby vedou celý slavný vrak neodvratně do záhuby, nicméně skupina amerických vědců se během následujících dní pokusí zbytky slavné lodi zachytit formou detailní 3D mapy, aby byl její odkaz alespoň digitálně zachován.

Podle oficiálních stránek expedice budou mít pro archeologické mapování lodi a dna vědci k dispozici nezávislá plavidla vybavená GPS moduly, výkonnými sonary, optickými zařízeními a dalšími výpočetními technologiemi tak, aby mohli pořizovat 3D HD snímky, provádět akustické modelování lodi a dna a lokalizovat stav koroze v jednotlivých částech lodi.

Celé mapování by mělo být zaměřeno na příď a záď lodi, přičemž sonary budou rozmístěny zhruba na 30 míst, odkud by měly pořídit dostatek akustických snímků pro vytvoření komplexní 3D vizualizace. „O vytvoření 3D modelu něčeho tak velkého a nepravidelně tvarovaného v takovéto vodní hloubce se nikdy dříve žádný tým nepokusil“, sděluje na stránkách expedice jeden z oceánografů. Současně by měly být také pořízeny 3D videozáznamy nejvyšší HD kvality z přídě, trupu i zádě, jež by měly pomoci při probíhajícím výzkumu, archeologické analýze a dokumentaci.

Za celou výpravou stojí společnost RMS Titanic, jež vlastní práva na těžbu cenných předmětů z vraku lodi. Právě z důvodu znehodnocování místa katastrofy za účelem vlastního zisku byla společnost už mnohokrát kritizována, ovšem aktuální expedice by měla být motivována čistě vědecky.

Postup výpravy i aktuální dosažené výsledky můžete sledovat prostřednictvím sociálních sítí Facebook a Twitter na stránce projektu RMS Titanic, Inc.


Komentáře