Američané by Snowdenovi mohli nabídnout beztrestnost

Novinky |

Člověk, který vede v NSA tým, jenž se zabývá dopady uniknutých dokumentů Edwarda Snowdena, pro televizní stanici prohlásil, „stojí za to zamyslet se nad možností poskytnout Snowdenovi beztrestnost výměnou za zbylé dokumenty."

Američané by Snowdenovi mohli nabídnout beztrestnostI když dříve se něco takového zdálo jako nemyslitelné, NSA nyní přehodnocuje svůj postoj kvůli tomu, že se na internetu objevují stále nové a nové utajované dokumenty a nikdo neví, kolik jich Snowden ještě má. Ředitel NSA, generál Keith Alexande,r však dříve v pořadu 60 minut na kanálu CBS uvedl, že lidé musí být za své činy zodpovědní. Snowdenovi byl udělen dočasný azyl v Rusku a od té doby není měsíc, aby se v zahraničním tisku neobjevily nové (dříve) utajované informace.


NSA se obává, že Snowden má 31 000 dokumentů, díky nimž by tajné služby celého světa mohly získat velmi dobrý přehled o tom, co Američané vědí a co ne. A to je pro americkou národní bezpečnost značné riziko. „Můj osobní názor tedy je, že by stálo za to si o beztrestnosti Snowdena promluvit," uvedl Rick Ledgett, který vede vyšetřovací tým NSA. „Potřeboval bych záruky, že zbytek dat lze bezpečně zajistit." Ledgett dodal, že ne všichni v NSA jeho názor sdílí. Podle New York Times vyšetřovatelé strávili stovky hodin rekonstrukcí toho, co vše Snowden mohl z vládních počítačů ukrást, avšak stejně si nejsou vším jisti.

 

Zdroj: IDG News ServiceÚvodní foto: © James Steidl - Fotolia.com

Komentáře