Novinky v Adobe Photoshop CS5

Novinky | 15.04.10

Společnost Adobe Systems Incorporated představuje programy Adobe Photoshop CS5 a Photoshop CS5 Extended.

Adobe představuje Photoshop CS5 a Photoshop CS5 Extended

Photoshop CS5 podle Adobe obsahuje více technických vylepšení než všechny předchozí verze a zahrnuje vylepšení pro každodenní úkoly požadované komunitou uživatelů Photoshopu. Software má nyní podle Adobe vyšší inteligenci a povědomí o obsahu v obrazech. Adobe Photoshop CS5 Extended obsahuje všechny funkce programu Photoshop CS5 a navíc nástroje pro 3D zaměřené na potřeby ve videu, na webu, v medicíně a ve výrobních a technických oborech. Programy Photoshop CS5 a Photoshop CS5 Extended budou dostupné jako samostatné aplikace nebo jako  komponenty rodiny Adobe Creative Suite 5.

Photoshop CS5, který je nyní nativní 64bitovou aplikací v Mac OS i Windows, umožní díky nové technologii Truer Edge vytvářet v obraze výběry, kdy technologie přesně detekuje a maskuje i ty nejkomplikovanější typy okrajů, jako jsou vlasy nebo vegetace, a přitom eliminuje vliv barvy pozadí.

Před úpravou

 

Po úpravě

 

Pro fotografy nyní Photoshop CS5 nabízí novou generaci schopností práce s obrazy s vysokým dynamickým rozsahem (HDR). Při kombinování více expozic do jednoho obrazu HDR zachová Photoshop CS5 plný tónový rozsah scény. Nový modul HDR Pro nabízí odstraňování stínových artefaktů a vyšší kontrolu mapování tónů a nastavení. S tónováním HDR mohou uživatelé emulovat zvláštní vzhled obrazů HDR v libovolném obraze s jednou expozicí.

Mezi další zajímavé schopnosti malování patří míchací štětec (Mixer Brush), který míchá nekonečné kombinace barev do jednoho hrotu štětce, nebo štětinatý hrot (Bristle Tips) nabízející realistické tahy štětce. Loutkové pokřivení (Puppet Warp) umožní uživatelům přemístit nebo zdeformovat libovolný prvek obrazu, například narovnat ruku na fotografii nebo roztáhnout text a vytvořit nové efekty.

Vývoj ovlivňují požadavky komunity kolem Photoshopu

Do tohoto vydání bylo dále přidáno více než 30 funkcí a vylepšení přímo požadovaných komunitou uživatelů Photoshopu, včetně automatického narovnání obrazu, ořezávacího nástroje podle pravidla třetin, nový výběr barev a možnost ukládat 16bitové obrazy jako JPEG. Cílem tohoto vývojářského úsilí bylo zaměřit se na zdánlivě malá zlepšení, která však mají přímý vliv na každodenní pracovní postupy. V softwaru je také k dispozici nový přizpůsobitelný panel Adobe Mini Bridge pro rychlejší procházení souborů a jejich správu.

Nová úroveň pro 3D a pohyb

Photoshop CS5 Extended obsahuje vše, co je v programu Photoshop CS5, plus nástroje pro úpravy ve 3D a práci s obsahem založeným na pohybu. S novou technologií Adobe Repoussé mohou nyní uživatelé vytvářet 3D loga nebo kresby z libovolné textové vrstvy, tvaru nebo masky, a také návrhy zkroutit, otočit nebo vytlačit, a tím vytvořit jiný vzhled. Pro napodobení reálnosti a vzhledu 3D objektů nabízí nyní nová knihovna materiálů množství možností, včetně chromu, skla nebo korku. Pro pohyblivý obsah lze nyní nástroje, jako je malování, text nebo klonovací razítko, použít přímo přes více snímků sekvence videa se snadno použitelnými jednoklávesovými zkratkami.

Ceny a dostupnost

Uvedení programů Adobe Photoshop CS5 a CS5 Extended na český trh se očekává v květnu 2010.  Odhadovaná koncová cena je 16 450 Kč za Adobe Photoshop CS5 a 23 170 Kč za Photoshop CS5 Extended. Ceny jsou uvedeny bez DPH. K dispozici budou také upgrady a multilicence.


Komentáře