Nikon D7000 - výkonná zrcadlovka pro fotoamatéry

Novinky | 06.11.10

Na tuzemský trh se minulý týden dostala velmi dobře vybavená digitální zrcadlovka Nikon D7000, která nabízí kvalitní ostřící systém a možnost natáčet ozvučený videozáznam ve full HD kvalitě.

Na tuzemský trh se minulý týden dostala dobře vybavená digitální zrcadlovka Nikon D7000, která nabízí kvalitní ostřící systém a možnost natáčet ozvučený videozáznam ve full HD kvalitě. Tělo této poloprofesionální, přitom však dostatečně kompaktní a odolné zrcadlovky se již prodává - za necelých třicet tisíc korun. Novinka se vyznačuje hmotností těla fotoaparátu 690 gramů, pohotovostní hmotnost s akumulátorem a paměťovou kartou pak činí přibližně 780 gramů.  Tělo vyrobené z hořčíkové slitiny je odolné proti vlhku a prachu. Praktické jsou také dva sloty pro paměťové karty Secure Digital, využít lze také karty typu SDXC.

Model D7000 však zaujme především propracovaným ostřícím systémem, za který by se nemusely stydět ani profesionální přístroje - novinka je totiž vybavena 39bodovým autofokusem, přičemž systém využívá uprostřed obrazového pole devět křížových snímačů. Nechybí ani 3D Auto Tracking, takže nafotíte dostatečně ostře i velmi rychle se pohybující postavy a předměty.

 

Nikon D7000 disponuje CMOS snímačem formátu DX (23,6 x 15,6 mm) s rozlišením 16,9 Mpix, maximální rozlišení snímků tedy činí 4928 x 3264 obrazových bodů. Fotografie lze ukládat jak v běžném JPEGu, tak v bezztrátovém formátu RAW (NEF). Citlivost snímače lze v plném rozlišení nastavit v rozmezí od ISO 100 až do ISO 6400, ve speciálním režimu je pak k dispozici i hodnota ISO 25 600. Hledáček zobrazuje 100 % obrazového pole. Při kontrole pořízených fotografií a videa oceníte také velký třípalcový LCD displej s rozlišením 920 000 pixelů.

Jak se sluší na nejlépe vybavenou digitální zrcadlovku u Nikonu, patřící však ještě do kategorie amatérské zrcadlovky, funkcí najdete v Menu skutečně hodně. Nepřekvapí, že vedle automatického režimu a obou prioritních programů můžete nastavit jednotlivé parametry expozice manuálně. Nejkratší čas závěrky je 1/8000 sekundy, za pozornost stojí 2016pixelový RGB snímač pro přesné měření expozice a synchronizační čas pro práci s bleskem (1/250 sekundy). Velmi povedený je také sekvenční režim, ve kterém lze nasnímat sérii fotografií rychlostí až šesti snímků za sekundu. Zapomenout nesmíme ani na možnost natáčet video ve full HD, tedy v maximálním rozlišení 1920 x 1080 bodů, rychlostí až 24 snímků za sekundu.


Komentáře