The Sabouter - osvoboďte okupovanou Paříž!

Hry | 12.05.09

Her podle skutečné události zatím mnoho nebylo. A obzvlášť podle tak zásadní, jako je série hrdinských činů v okupované Paříži za druhé světové války.

Ačkoliv nás na první pohled může v případě tohoto titulu odrazovat zvolené téma - „zase ta druhá světová válka" - bylo by apriorní zatracování The Sabouter jen kvůli tomu vysoce krátkozraké. Tahle hra totiž nemá nic společného s těmi typickými lineárními střílečkami ve stále stejných kulisách největšího lidského konfliktu všech dob. Ano, těch máme skutečně plné zuby.

 

 

 Ale chytrý, zajímavými herními mechanismy oplývající, v otevřeném světě se odehrávající a navíc ze skutečných událostí čerpající projekt? To si rozhodně necháme líbit, ať už se odehrává v jakémkoliv historickém období. Přesně takový by - aspoň papírově - měl být také The Sabouter, hra od amerického vývojářského studia Pandemic. To si za poslední dobu sice trochu pokazilo renomé průměrnými Mercenaries 2, o to více ale bude o svých kvalitách chtít hráče přesvědčit.

 

 

První zvláštností Sabouteura je skutečnost, že se odehrává na motivy událostí, které se za druhé světové války doopravdy staly. Na podobný přístup už jsme si zvykli ve filmovém světě, ale hry byly až dosud povětšinou čirou fikcí. Sabouteur však volně interpretuje životní příběh britského automobilového závodníka Williama Grovera-Williamse. Ten závodil za francouzský tým přesně v době, kdy se přiřítili Hitlerovi kumpáni a začali tuto zemi okupovat.

 

 

Jeho hrdinské činy ve francouzském odboji pak vstoupily do historie. Autoři sice zaměnili jméno, a tak se hlavní hrdina jmenuje Sean Devlin, jinak jsou ale výchozí události značně podobné. Úspěšný závodník, okupace malebné Paříže, touha po pomstě, jedinečné události - to jsou hlavní propriety, které vás čekají.

 

 

The Sabouter se odehrává v otevřeném městě, pochopitelně Paříži. Hráč se po ní může pohybovat svobodně, víceméně jak se mu zachce a může na svá bedra nabírat úkoly libovolného charakteru. Kromě těch, kterým se tak jako tak nevyhnete, se hra točí zejména kolem osvobozování jednotlivých pařížských zón od nacistické nadvlády. Bez nadsázky, na tom hra stojí. Symbolizuje to už výjimečná optika. V první misi, která se odehrává ještě před okupací, zažijete životem kypící, překrásnou Paříž. Jakmile ale přijedou nacistické jednotky, okupovaná místa se pohrouží až do surrealistické černobílé grafiky. Občas se sice nějaká barva objeví, ale jen pro to, aby zdůraznila onu beznadějnou atmosféru. A právě onu beznaděj se budete spolu se Seanem Devlinem zlikvidovat. Francii ani Paříž sice plně neosvobodíte, je však třeba záškodnickými činy dodat morálku obyčejným lidem.

 

 

To slibuje velmi nejednoznačný, nejrůznějšími zvraty lemovaný příběh. A samozřejmě také parádní hratelnost. V ní si užijete dosyta snad veškerých akčních elementů, které jsou dnes v módě. Nebudou chybět dynamické a záživné přestřelky, ve kterých využijete kvalitního krycího systému, jenž je pro jednodušší užívání do značné míry automatizován. Neujdete ale ani tichému plížení.

 

 

Obvykle si dokonce budete moct vybrat, jaký z postupů zvolíte. Pozitivní je, že se nemusíte za každou cenu snažit plížit. I když se prozradíte, máte šanci úkol dokončit hezky „postaru". A aby toho nebylo málo, inspirovali se autoři také u Assasins Creed, ze kterého si vzali jedinečnou vertikální rovinu. Ani Sabouteur se tak nebude odehrávat jen na ploše, ale bude skutečně trojrozměrný. Budete totiž moct lézt po budovách a běhat po jejich střechách.

 

 

V přívalu stále stejných titulů vypadá The Sabouter opravdu jedinečně. Po herní stránce sice nepřináší nové mechanismy, ale už jejich zajímavé skloubení by mohlo překvapit. Ještě více pak slibuje příběh podle skutečné události, netradiční vizuální stránka atd. Spolu s propracovanými detaily by to mohla být skutečně výborná hra. Snad se jí autoři zhostí se ctí.

 


Komentáře