The Elder Scrolls III: Boodmoon

Hry | 18.10.03

Úžasný svět Morrowindu se nedávno rozrostl o věčně zasněžený ostrov Solstheim. Autoři vynikajícího RPG ze ságy The Elder Scrolls tak nabízejí nenasytným dobrodruhům již druhý datadisk, tentokrát přeplněný krvelačnými vlkodlaky.

Každý pes, jiná ves. Toto rčení je výstižné nejen pro náš skutečný svět, ale i pro ten počítačový. Například zatímco v poslední anketě o nejoblíbenějšího domácího mazlíčka u nás nejvíce lidí hlasovalo pro zmíněného psa, na Vvardenfellu většina účastníků zvolila ochočeného Nix hounda a na ostrově Solstheim si vlkodlaci dokonce vybrali člověka.Přesně tak. Sněhem zavátý ostrov ležící severozápadně od Vvardenfellu, na kterém se odehrával původní TES III: Morrowind, má vážné problémy s lykantropy. Proroctví hovoří jasně – červený měsíc přináší smrt. Měsíc zbarvený od krve, měsíc, který nenechá lidi spát. Jedni se budí hrůzou, jiní vyrážejí ve vlčí podobě za potravou. Někteří hovoří o bestiích, další o vyvolených s nadpozemskou silou. Ale ať je to jak chce, váš příchod na tento ostrov mnohé změní. Záleží však jen na vaší postavě, kdo nakonec bude slavit vítězství. Vedle zajímavého příběhu a mnoha dalších novinek tak bude lykantropie jistě hlavním tahákem dalšího datadisku pro podařené RPG Morrowind.Vstup na vlastní nebezpečí

Přestože na Solstheim můžete cestovat ihned po jeho přiinstalování k Morrowindu, nechte si toto ledové dobrodružství raději až pro pokročilejší postavy. Pokud byste se chtěli jen projít po zmrzlých pláních, klidně si poslužte, ale hned při plnění prvních úkolů poznáte, že Solstheim opravdu není místo pro zelenáče. Dvacátá úroveň je podle našich zkušeností spodní hranicí pro bezpečný pohyb touto krajinou. Solstheim je totiž hustě obydlen divokými zvířaty, z nichž některá byste raději viděli v knize ohrožených druhů nežli na blízké mýtince. Na medvědy, vlky a divoká prasata narazíte skutečně za každým druhým stromem. Ale to nejsou zdaleka jediné nové přírůstky na seznamu nepřátel. Riclingové, malí mužíci často jezdící na prasatech, lesní víly, které zaútočí na vaše srdce ne svou krásou, ale ostrými pařáty, nemrtví draughové a mohutní ostnatí obři – to jsou jen někteří více než desítky nových potvor. Z těch původních nepotkáte nikoho, což asi nejvíce zamrzí u oblíbených cliff racerů.

Na jejich zdolání jsou připraveny také nové zbraně. Ty zastupují celkem čtyři druhy – lovecké, nordic silver, rickling a ledové. Ze jmenovaných stojí za pozornost bohužel jen kategorie poslední. Nicméně vás můžeme potěšit sdělením, že se dostanete i k několika unikátním kouskům. Během cest vám do spárů padne například kvalitní ledová zbroj prakticky shodných vlastností s již známou skleněnou. Narazíte taktéž na brnění z medvědí a vlčí kůže a nakonec Nordic Mail, které si drží prvenství v kategorii medium.Ve vlčím těle

Rozloha ostrova Solstheim je zhruba jednou pětinou původního Vvardenfellu. I přesto jen plnění dvou hlavních linií vám vystačí na nejméně 20 hodin vynikající zábavy. První se soustředí na budování těžební kolonie společností East Empire. Začnete pěkně na zelené louce a na konci se bude mezi mnoha domy skvět také vaše rezidence. Stavbu osady budete moci částečně usměrňovat a den za dnem sledovat, jak se rozrůstá.

K dokončení hry vedou dvě cesty – buď půjdete stezkou lemovanou zlatem, nebo brutalitou. Temné proroctví však dává jasně najevo, že bez taseného meče se k cíli nedostanete. Vše začíná v pevnosti Frostmoth, odkud se po útoku vlkodlaků vydáte sledovat jejich stopy do vesnice na severu. Kamkoliv se hnete, tam se po chvíli objeví temní tvorové žíznící po krvi. Nebude dlouho trvat a začnete rozplétat jejich tajemství. Než však rozmotáte poslední uzel, budete během boje nakaženi lykantropií. Co by pro normálního člověka bylo pohromou, je pro nás, hráče, pravým požehnáním. Konečně. Myšlenky na hledání léku rychle zahazujeme za hlavu a hodinu za hodinou s potěšením sledujeme rostoucí srst a velké pařáty. A pak, s nástupem noci, je proměna dokonána. Vlk a člověk v jednom těle. Pociťujeme tu úžasnou sílu zvířete, ale také onu spalující žízeň, která nás noc co noc žene za lidskou krví.Mohlo by být lépe

Kromě své síly má vlkodlak i několik dalších bonusů, které mu ulehčují život. Mezi ně patří odolnost vůči onemocněním či schopnost zvaná vlčí oko, propůjčující postavě noční vidění a možnost vycítit zvířata v širokém okolí. Spirit of Wolf (regeneraci života) získáte každou noc při požírání prvního člověka. A to je vše. Zdá se vám to málo? No, popravdě řečeno, nám taky. Čekali jsme alespoň vylepšování a získávání nových vlastností, ale ouha. Přestože takové bonusy opravdu získáte, budete je moci použít jen ve své lidské podobě. To pro nás bylo asi největším zklamáním. Rovněž nás zamrzelo poměrně malé množství úkolů, které jakožto temný tvor dostanete. Naopak vcelku vtipně vytvořili tvůrci paralelu mezi úkoly pro vlkodlaka a pro člověka. Kde jako zástupce lidské rasy jdete do jeskyně pro náhrdelník, tam musíte ve vlčí podobě naopak jeho odnesení zabránit. Takto oboustranně se podíváte po svém nakažení na většinu questů.

Jestliže se jako lykantrop rozhodnete vyléčit, dostáváte úkoly od domorodců, kdežto při boji za stranu vlkodlaků se svůj další cíl dozvíte během snů při přeměně. Ale pozor, pokud nad lykantropií nezvítězíte do tří dnů od kousnutí, již se své temné noční podoby nezbavíte.
Bloodmoon je rozhodně vydařený datadisk, kterému by ale rozhodně neuškodil delší hlavní příběh. Přesto pokud bychom měli srovnat datadisky Tribunal a Bloodmoon, zvolili bychom asi druhý jmenovaný – stísněnost interiérových lokací Tribunalu pro nás nebyla to pravé. Ovšem oba přídavky měly své kvality a zápory, a tak se hodnocení o mnoho neliší.

A nakonec pro vás máme kvízovou otázku: Už víte, kdo je skutečný pán zvířat?

Výrobce: Bethesda Softworks

Vydavatel: Ubi Soft

Minimální konfigurace: CPU 500 MHz, 256 MB RAM, HDD 1 GB, 3D karta 32 MB

Doporučujeme: CPU 800 GHz, 256 MB RAM, HDD 1 GB, 3D karta 32 MB

Multiplayer: ne

Internet: http://www.elderscrolls.com

Verdikt: Dalších dvacet hodin zábavy pro milovníky Morrowindu, tentokrát na ledovém ostrově Solstheim.


Hodnocení: 84 %Související články
Komentáře