Resident Evil 5 - pro milovníky hororů

Hry | 23.01.09

Slavná hororová série se vrací se vší parádou, hutnou atmosférou a velkým důrazem na adrenalinovou akci. Bude to hit?

 

Hororová série Resident Evil patří k nejlepším a nejoblíbenějším vůbec. Ostatně, kdyby nepatřila, těžko by se na její motivy natočily hned tři filmy s Millou Jovovich v hlavní roli. Pravda, nebyly to žádné hity, ale spíše dobře udělaná béčka, ale stejně - filmy na motivy her jsou zatím spíše výjimkou. Navíc, Resident Evil si drží kvalitu už po mnoho let. Naposledy přesvědčil svým čtvrtým dílem, který se opravdu povedl a zejména na konzolích sklízel ovace. Na PC už to tak slavné nebylo - zejména kvůli zmršenému ovládání. Tentokrát však vývoj na všechny platformy (Playstation 3, Xbox 360 a neoficiálně i PC) probíhá paralelně. Navíc Capcom už prostřednictvím Lost Planet a Devil May Cry 4 dokázal, že umí ovládání přizpůsobit i na klávesnici s myší. Kdo hrál Resident Evil 4, jistě si vzpomene, že tenhle titul znamenal pro sérii velký krok vpřed. Autoři opustili předdefinovaný úhel pohledu a umístili kameru za záda hrdiny. Namísto známé Umbrella Corporation byla v centru dění organizace Los Illuminados, která tentokrát převzala roli šiřitele hrozivého viru. A hlavní hrdina Leon Kennedy dostal na pomoc dceru amerického prezidenta Ashley Graham, která si však celou dobu akorát stěžovala, případně umírala.

Resident Evil 5 ve změnách pokračuje. Kamera za zády hrdiny zůstává, ovšem tím rekem je tentokrát Chris Redfield (alternativní hrdina k Jill Valentine v prvním dílu série). Umbrella Corporation už skutečně zřejmě dosloužila a tentokrát je nahrazena koncernem Tricell Pharmaceutical Company. A jak už název napovídá, tahle společnost nemá zrovna nejčistší zájmy se světem. A ženský doprovod je tu i tentokrát. Jmenuje se Sheva a s Ashley má společné akorát pohlaví. Neměla by totiž být přítěží, naopak - často hráči pomůže. Mimo jiné umí dobře střílet.

 

O příběhu zatím Capcom takticky mlčí, protože si nechce nechat uniknout to nejcennější co má, ještě před vydáním. Ovšem z několika indicií můžeme poskládat velmi zajímavé téma. Tak za prvé: hra se přesouvá do Afriky, což je pro Resident Evil zcela nové prostředí. A i na hráče má působit čerstvě. Z obrázků a videí se navíc zdá, že je vytvořeno s opravdovou pečlivostí a důrazem na detail. Když je hrdinou Chris Redfield, měla by se na scéně objevit také jeho dlouholetá družka Jill Valentine. Avšak nikoliv coby hratelná postava a ponejvíce ve flashbackcích, kterými má Chris „trpět" a jež osvětlí jeho život mezi prvním a pátým dílem. V jednom z nich je u hrobu Jill, takže ta je pravděpodobně mrtvá. Ovšem v Resident Evil už dlouho platí, že co vypadá mrtvé, nemusí být mrtvé. Ostatně, na scénu se vrátí i zloduch Albert Wesker, rovněž starý známý z prvního dílu. A rovněž chodící mrtvola, která se zjeví tehdy, když je potřeba opravdu vypečený padouch.

 

Jen co do hry vkročíte, poznáte, že autoři se rozhodli pro výrazně akčnější přístup než v předchůdcích. Na hrdiny se valí hordy zombíků, kteří navíc nevypadají zrovna mrtvě. Někteří z nich jsou velmi rychlí a dokáží udeřit hodně silně. Připravte se tedy na drsné akční pasáže, ve kterých si zastřílíte více než dost. Stejně jako v minulém díle budou mít i tentokrát protivníci zásahové zóny. Na ně ale už nebudete mířit klasickým zaměřovačem, nýbrž laserovým zaměřovačem. Když Chris trefí zombíkovu hlavu, může si být jist jeho definitivním a okamžitým koncem. Pokud však trefí jen nohu, zombík upadne a je třeba ho buď dodělat střelbou, ale ještě lépe rozkopat. Tak totiž ušetříte drahocennou munici.

 

Ještě nebezpečnější než řadoví zombíci jsou ale obří bossové, kteří by neměli chybět v žádné z úrovní. Když už vystřílíte všechny ty hordy, obvykle se objeví na scéně se vší parádou a páchají obrovský chaos.  Díky interaktivnímu prostředí boří zdi, ale i celé budovy, mohou pohazovat okolo stojících věci apod. Obvykle se jich nezbavíte pouhou střelbou, ale budete muset využít fištrónu a přijít na specifický způsob, jak je odpravit. Většinu času strávíte ve dvojici se zmíněnou Shevou, která se v demoverzi jevila velmi inteligentně. Dokáže sama se značnou přesností kosit nepřátele, ale pokud ji potřebujete pro určitou prácičku, není problém ji o ní prostřednictvím kontextového menu požádat. Například, aby vás kryla či se k vám přimkla. To je hodně důležité zejména v obklíčení zombíky. Tehdy si totiž musíte krýt všechny strany, a to jde dvěma od ruky přece jen lépe než jednomu. Pomůže také ve chvílích, kdy Chris nezvládá nápor nepřátel a skončí třeba na zemi. Tehdy mu podá ruku a vytáhne ho z nejhorší šlamastyky. Tak trochu to připomíná nedávný hit Left 4 Dead, akorát v komornějším prostředí. A pokud nyní myslíte na kooperativní mód, máte dobrý odhad. Capcom skutečně slibuje spolupráci dvou hráčů, ať už po síti, nebo u jedné konzole.

 

Resident Evil 5 vypadá na pořádně vypečený a povedený survival horor, který bude důstojným nástupcem série, přestože ji posouvá opět o něco dále původnímu konceptu. Pravda, je možná akčnější než by si příznivci předchůdců přáli, ovšem adrenalinové momenty mají být vyváženy chvílemi strávenými v naprostém strachu. Na konzole by hra měla vyjít již v březnu tohoto roku, termín vydání PC verze zatím znám není, ale předpokládáme zhruba léto.

 

Trailer ke hře:

 


Komentáře