Nové konzole v nedohlednu

Hry | 09.05.09

Také čekáte na příchod nové generace konzolí? Pravděpodobně si ještě nějakou dobu počkáte. Zdá se totiž, že následovníci Playstation 3, Xbox 360 a Wii jen tak nepřijdou.

Už jste si stačili našetřit na novou konzoli, ale stále nemáte kam své finance investovat? Potom vězte, že je s klidem můžete vložit někam jinam, jelikož na novou generaci konzolí si s největší pravděpodobností počkáme déle, než jsme se ještě před několika lety domnívali.

Abychom to uvedli na pravou míru: za obecný životní cyklus konzole v hlavním proudu se bere pětileté období. Po jeho uplynutí už konzole jen dožívá, pokud je úspěšná - například Playstation 2 dnes. Ovšem hlavní zájem zákazníků se točí kolem Playstation 3, Xbox 360 a Nintendo Wii.

Tyto konzole jsou už nicméně na trhu tři až čtyři roky. Jejich ceny klesly na minimum, grafika už také není kdovíjak skvostná a počítače začínají mít opět navrch. Tedy doba, kby by mělo přijít ohlášení následovníků. Jenže kde nic tu nic. A podle všeho to tak ještě nějakou dobu zůstane.

Například známý herní analytik Michael Pachter zcela otevřeně hovoří o prodloužení životního cyklu této generace konzolí, a to až do roku 2013. Přitom podle původních plánů měla končit v letech 2010-2011. 

Jako důvod k tomuto kroku analytik nejmenuje stále ještě dostatečný výkon konzolí, nýbrž skutečnost, že jejich vývoj přišel společnosti Sony, Microsoft a Nintendo na velké peníze. A tyto společnosti teď chtějí, aby se jim vložené prostředky náležitě rozmnožily.

To se z tohoto tria výrazně povedlo zatím jen Nintendu, jehož konzole byla paradoxně nejlevnější. Tak zhruba na svém bude Microsoft s Xboxem 360. Ovšem Sony musí být z výsledků Playstation 3 poměrně zklamané, obzvlášť po zkušenostech s Playstation 2, kterého se prodalo celkem nějakých 150 milionů kusů. 

Playstation 3 bylo vývojově nesmírně náročné, Sony stále dotuje jeho výrobu a zdaleka nevydělalo tolik peněz, kolik do něj vložilo. A že by teď mělo přijít už s novou, rovněž drahou generací, tedy Playstation 4? To si vedení japonského kolosu pravděpodobně nedokáže ani představit. Ostatně, je to právě Sony, které začalo hovořit o novém, desetiletém životním cyklu konzole. To by se ale podle Pachtera také nemělo brát tak vážně.

Dalším důvodem pro průtahy jsou také herní firmy, kterým vyhovuje současný stav. Na aktuální konzole si už zvykli a vědí, jak z nich vymačkat maximum. Zvykání si na nový hardware je vždy obtížné a také to stojí dost peněz.

Nicméně, první zkazky o Playstation 4 a Xbox 720 se na internetu už objevily. Jde však spíše jen o obecné charakteristiky a nástřely, které mohou být nakonec úplně odlišné, obzvlášť pokud se život aktuálních konzolí skutečně protáhne, což je dost pravděpodobné.

Dříve než v roce 2013 se pravděpodobně dočkají pouze příznivci Nintenda. Wii už je dnes technologicky poměrně dost zastaralé a Nintendo si může dovolit přijít s novou konzolí již za rok za dva. Tím také získá důležitý náskok před konkurencí!

 


Komentáře