Apple má zálusk na Electronic Arts

Hry | 06.05.09

Herní scéna by již brzy mohla zaznamenat opravdu velký obchod. Podle některých analytiků chce společnost Apple pohltit herní kolos Electronic Arts.

Minulý rok se v herním světě nesl ve znamení fúzí. Ta největší, mezi společnostmi Activision a Vivendi, vyústila v megakoncern a nejvýznamnější firmu v herním byznysu - Activision Blizzard. Do té doby největší Electronic Arts se muselo spokojit s pozicí dvojky, a aby toho nebylo málo - přišla finanční krize a EA bylo z herních firem zasaženo takřka nejvíce. Přišlo propouštění, rušení her a po všech stránkách tvrdá úsporná opatření.

Nyní přijde účet za celý minulý rok, který po finanční stránce zkrátka nebyl ideální. Agentura Reuters hovoří o tom, že EA celkem prodělalo 630 milionů dolarů. Firma už zdaleka není tak silná jako kdysi. Není to ten hegemon, který si mohl dovolit vše, například nakupovat nejrůznější studia a následně je bez udání důvodu rušit.

Dá se očekávat, že příští roky budou pro EA ve znamení úspor a snahy konsolidace. V tom by firmě mohl pomoct silný partner. Co bylo do nedávna nemyslitelné, je dnes naprosto realistické a pragmatické. Ano, Electronic Arts by mohlo změnit majoritního vlastníka. Podle analytika CNBC by se tímto majitelem mohla stát společnost Apple (výrobce iPhonů a iPodů), které se v krizi naopak daří velmi dobře.

Už teď Electronic Arts produkují hry pro AppStore. Apple přitom podle všeho plánuje novou mašinku. Takzvaný Mediapad, což má být něco jako iPod Touch, akorát s desetipalcovým displejem a zaměřením na média, tedy filmy a samozřejmě hry. Apple pro takový přístroj bude potřebovat silného partnera. Tím by se mohlo stát právě Electronic Arts.

Ostatně, Apple má s hrami vůbec velké plány. Například z iPhone se stává velmi silná herní platforma, konkurující handheldovým konzolím Nintendo DS a Sony PSP. Také zde by se hodilo know-how EA. A dovedete si představit úspěch série The Sims ve spojení s hračičkami od Apple? I naprostý laik si může dát dohromady dvě a dvě a vyjde mu, že to by byl kšeft za miliardy.

Celé je to zatím jen jedna velká spekulace, ale nejen v herním byznysu už jsme viděli překvapivější obchody. Tenhle by rozhodně dával smysl a odpovídal by finančnímu postavení obou firem.

Zdroj: CNBC, vlastní


Komentáře