Vybíráme procesor za 2 500 Kč a 4 500 Kč

Hardware | 08.05.07

Minulý test procesorů byl zaměřen spíše na celkový výkon, dnes se podíváme především na cenu. Srovnáváme střední a vyšší střední procesory a ani tentokrát nebudou výkonnostní tabulky chybět.

Před několika týdny došlo k dramatickému snížení cen procesorů AMD. Na tento krok reagoval Intel již po několika dnech úpravou svých cen tak, aby jeho produkty zůstaly konkurenceschopné. Protože se nás mnozí čtenáři ptají na aktuální stav na trhu, rozhodli jsme se podívat do ceníků našich největších elektronických obchodů a podle toho vybrat a doporučit procesory, které stojí za naše a vaše peníze nebo jakou hodnotu za své peníze dostáváte.


Podmínky výběru
Výběr procesoru určitě není tak jednoduchý jako nákup pečiva v oblíbené samoobsluze. To si jistě dokáže představit téměř každý, kdo se s otázkou výběru setkal na vlastní kůži. U procesorů si totiž musíte vybrat nejprve platformu (AMD vs. Intel), poté samotný model procesoru (low-end, levný jedno či dvoujádrový, výkonný dvoujádrový nebo drahý čtyřjádrový) a jako poslední je potřeba si k plné spokojenosti vybrat i kvalitní základní desku, která umocní celkový výkon počítače (nebo jej naopak podstatně zbrzdí…). V našem článku se zaměříme především na nákup a výběr samotného procesoru, nicméně i k výběru samotných základních desek se nakonec dostaneme.

Řada čtenářů se nás v poslední době ptá, pro jaký model procesoru se mají rozhodnout. Zpravidla mají omezený rozpočet, nemohou si dovolit utratitt desítky tisíc korun za nejmodernější procesory. Z nejčastějších žádostí nám vykrystalizovaly dvě kategorie, na které se zaměříme v dnešním výběru. Obě jsou ohraničené konkrétní částkou. Ve výběru procesoru se budeme soustředit na hranici 2 500 Kč včetně DPH a do druhé kategorie zařadíme CPU s pořizovací cenou 4 500 Kč vč. DPH.Co je na trhu k dispozici za 2 500 Kč a jaký výkon můžete čekat?
Abychom odpověděli komplexně, musíme do výběru zahrnout všechny možné varianty. Za zmíněnou částku lze v současné době požadovat plnohodnotný model CPU, tedy žádná ořezávátka (ve smyslu ořezané verze typu AMD Sempron nebo Intel Celeron D). Nejprve začneme s výběrem jednojádrových procesorů. Jako první nám při listování v cenících padl do oka doslova stařičký model Intel Pentium 4 650. Jedná se o jednojádrovou verzi pracující na frekvenci 3,4 GHz, podporující technologii HyperThreading. Výhoda tohoto procesoru spočívá v jeho hrubé síle a uplatní se všude tam, kde potenciální uživatel požaduje výkon v aplikaci pracující pouze s jedním vláknem. Ekvivalentem tomuto jednojádrovému Intelu je model AMD Athlon 64 4000+, který stojí něco přes 2 400 Kč (je zhruba o 250 Kč dražší než P4 650) a pracuje na frekvenci 2,6 GHz (je vybaven 128 kB L1 cache a 512 kB L2 cache). Oba zmíněné procesory podporují funkci snižování pracovní frekvence a napětí jádra v závislosti na aktuálním vytížení CPU. Hrubý výkon a cena v tomto případě hraje do karet Intelu, nižší pracovní teplota a nižší TDP naopak nahrává procesoru AMD.

Pokud se přesuneme do kategorie dvoujádrových CPU, je výběr omezen na modely AMD Athlon 64 X2 3800+ a 4000+. U konkurenčních procesorů pak na Intel Pentium D 820, 915 a 935. X2 3800+ a Pentium D 820 stojí zhruba stejně – 2 200 Kč včetně DPH. Přitom jak výkonem, tak i funkcemi a použitými technologiemi vyhrává model AMD. Navíc je Intel 820 „pekelně“ žhavý procesor, který sice jde dost vysoko přetaktovat, ale jeho TDP je výrazně nad hranicí 100 W a navíc nepodporuje snižování pracovní frekvence Enhanced Intel SpeedStep Technology.Přestože předchozí dvojice procesorů může být cenově zajímavá, neupoutala nás tolik, jako o několik stokorun dražší modely, které se blíží, nebo jen lehce přesahují hranici 2 500 Kč včetně DPH. V současné době se vyplatí vybírat z modelů AMD Athlon 64 X2 4000+ a Intel Pentium D 935. Posledně jmenovaný procesor se s cenou vejde pod uvedenou hranici 2 500 Kč, model od AMD ji přesahuje o 150 Kč.

Kdo je favoritem v takovém souboji? Když porovnáme tyto procesory z hlediska výkonu, zvítězí nad Pentium D 935 jak AMD X2 4000+, tak i levnější model X2 3800+. Procesory AMD mají navrch v oblasti herních testů, stejně jako ve stěžejním benchmarku SYSmark 2004 SE, který provádí reálné přednastavené operace a hodnotí čas, za který systém všechny úkony zpracuje. Pentium D vede pouze v komprimaci multimediálního obsahu, avšak nejedná se o rozdíl markantní.

Jaké je naše doporučení pro uživatele, kteří se chystají utratit částku okolo 2 500 Kč za samotný procesor? Z testů je zřejmé, že za současných pořizovacích cen se vyplatí investovat do modelu AMD Athlon 64 X2 4000+ (2 650 Kč). Pokud by navýšení ceny bylo nepřijatelné, je možné za 2 250 Kč pořídit i model AMD X2 3800+, který je taktovaný pouze o 100 MHz níž. Nezanedbatelnou výhodou procesorů AMD oproti Pentium D je také jejich spotřeba (maximální TDP je 65 W u AMD oproti 95 W u Pentia D).Komentáře