Vybíráme grafiku za 2 500 Kč a za 4 500 Kč

Hardware | 20.05.07

Výběr vhodné grafické karty je mnohdy i pro zkušeného uživatele velkým oříškem. Na trhu jsou dva velcí hráči v oblasti GPU (Radeon a GeForce) a jejich výrobky si často konkurují jak v oblasti výkonu, tak i prodejní ceny. Jakou grafiku si tedy vybrat?

Stejně jako v předchozím článku, ve kterém jsme vybírali vhodné procesory, tak i v dnešním článku si stanovíme dvě cenové hranice, okolo kterých se bude naše doporučení pohybovat. Při pohledu do ceníků se nám naskýtají jasné dvě cifry: 2 500 Kč a 4 500 Kč, tedy stejně jako u minulého článku. Nehledě na to, že toto jsou pravděpodobně dvě nejrozšířenější a tudíž nejprodávanější cenové kategorie na našem trhu.


Co očekávat od grafické karty za 2 500 Kč?
Je to především minimálně jeden analogový a jeden digitální výstup spolu s jedním televizním výstupem ve formátu S-Video, možnost pasivního chlazení díky nízkému vyzařování odpadního tepla a s tím související i nízký výkon. Ano, nebude si nic nalhávat, za 2 500 Kč nemůže uživatel očekávat kdovíjaký grafický výkon. Na „starší“ hry zastoupené v našem testu Half Life2: E.O. a Quake 4 jsou tyto GPU poměrně výkonné a budete se moci kochat z hraní v rozlišení minimálně v 800 x 600 obrazových bodech se zapnutými středními efekty. Pokud se však těšíte na nové hry typu TES 4: Oblivion nebo S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl, nepočítejte příliš s mnoha efekty a vysokým rozlišením. 800 x 600 a minimální detaily je to maximální, co bude v rozumné míře hratelné na všech grafických adaptérech s cenou okolo 2 500 Kč.Samostatnou kapitolou pak je podpora nejmodernějšího grafického rozhraní DirectX 10, které v současné době umí pouze GPU společnosti nVidia (společnost AMD se svými Radeony má zpoždění a karty nižší a střední třídy se dostanou na trh nejdříve na přelomu června a července). Navíc jak dávají první testy GeForce 8600 a 8500 vidět, výkon těchto karet ani zdaleka nebude stačit na plynulé hraní nejnovějších her v alespoň základním rozlišení a s nějakými těmi efekty. A protože na trhu ještě nejsou žádné hry plně podporující DirectX, počkáme si s výběrem DX10 karty až na dobu, kdy budou na trhu všechny modely od obou výrobců AMD a nVidia.

Při pohledu do ceníků nám v kategorii do 2 500 Kč nutně vyvstanou dva modely GPU, se kterými je potřeba počítat: ATI Radeon X1650 Pro konkurenční nVidia GeForce 7600 GS. O 8500 GT má smysl uvažovat pouze v případě, že si chcete pořídit grafickou kartu zvládající přehrávání HD videa, které stejně u nás ještě kdovíjakou dobu nebude. Ale to bychom odbočili, zpět ke grafikám.V této cenové kategorii je možné narazit na drtivou většinu grafik osazených DDR2 paměťmi, nicméně mezi nimi lze nalézt i modely s DDR3 pamětí. Tento nepatrný rozdíl ve specifikaci karty totiž dělá výkonnostní rozdíl mezi jednotlivými modely v řádu jednotek až desítek procent. Takto se zbytečně můžete připravit výkon, který je nedostatkovým zboží u této cenové kategorie.

Druhou pastí (a nutno dodat že bohužel účinnou) je konstatování prodejců, že uživatel NUTNĚ potřebuje model grafické karty s 512 MB paměti. Častokrát si tak neznalý uživatel odnáší domů sice grafiku vybavenou 512 MB, ale použitá paměť je typu DDR2 a navíc u mnoha modelů má o desítky procent nižší pracovní frekvenci než srovnatelný model se stejným typem pamětí DDR2. Výkon GPU je totiž nedostačující pro náročné aplikace a 512 paměti rozhodně nepomůže!

Pokud se tedy zaměříme na podaný výkon a budeme porovnávat stejně vybavené karty paměťmi DDR2, je v podstatě na vás a vašem momentálním rozpoložení, pro jakou značku se rozhodnete. ATI Radeon X1650 Pro i nVidia GeForce 7600 GS totiž podávají vyrovnané výsledky – tu vyhraje jeden, tu vyhraje druhý. Pokud se vám podaří najít model X1650 Pro s GDDR3 pamětí a vejít se s ním do stanoveného limitu, není o čem diskutovat a doporučujeme právě tuto volbu.Když budeme konkrétné, za stranu GeForce bychom zvolili model Gigabyte NX76G256D-RH za 2 328 Kč vč. DPH, za stranu ATI Radeon bychom sáhli po Sapphire Radeon X1650PRO Ultimate, 256 MB DDR3 za 2 439 Kč vč. DPH. Oba dva modely mají navíc pasivní chlazení, takže během provozu nebudou vydávat rušivé zvuky, což uživatel ocení zejména při večerním sledování filmů.Speciální akce: když jsme brouzdali po největších e-shopech, narazili jsme na zajímavou nabídku – GeForce 7600 GT s 128 MB GDDR3 pamětí za 2 443 Kč včetně DPH. Pokud někomu záleží na výkonu, tento model bude jistě výkonnější i přes chybějící paměť než všechny výše popisované modely.Komentáře