To nejdůležitější o kapalinovém a klasickém chlazení - 6. díl

Hardware |

Kromě sad vodního chlazení existují samostatné moduly pro vodní chlazení pouze jednotlivých komponent. Máte-li pocit, že by toto řešení bylo právě pro vás, pak je tento díl pro vás jako stvořený, protože se věnuje právě tomuto tématu.

To nejdůležitější o kapalinovém a klasickém chlazení - 6. díl
Spuštěný počítač produkuje značné množství tepla, které nijak velmi citlivým elektronickým součástkám počítače neprospívá. Otázka odvodu tepla je tedy velice aktuální u každého počítače. Odvod tepla se dá řešit pomocí vzdušného nebo kapalinového chlazení. Které je lepší? Odpověď hledejte v tomto seriálu.

1. díl – Princip metod používaných pro chlazení počítačových sestav

2. díl – Chlazení vzduchem

3. díl – Výhody vodního chlazení

4. díl – Součásti vodního chlazení

5. díl – Instalace vodního chlazení

  

Samostatné chladiče pro kapalinové chlazení

Pokud se vám z toho povídání o složitosti vodního chlazení zamotala hlava, nebojte se – je tu totiž ještě jedno řešení.

Jsou jimi sady samostatných chladičů pro kapalinové chlazení, které jsou již předem sestaveny a uzavřeny. Jejich cena se pohybuje již okolo 1 200 Kč a umožňují vám využít všech výhod jednoduché instalace vodního chlazení, kdy se nemusíte zabývat žádnými dalšími součástmi. V podstatě jen připojíte k procesoru vodní blok a k počítačové skříni soustavu radiátor/větráček a máte hotovo. Nemusíte se ani obávat úniku byť jen jediné kapky chladicí kapaliny. Při použití tohoto řešení sice přijdete o možnost vlastních úprav, ale zato vás určitě nebude bolet hlava z přemýšlení, jak zprovoznit kapalinové chlazení, které jste si navrhovali úplně sami. Jednou z takových sad je sada ze série Hydro H od firmy Corsair nebo série Kraken od firmy NZXT.

Chladič H20 620 od firmy Antec představuje řešení kapalinového chlazení v podobě kompletní sady

Pokud nebudete ohýbat či kroutit potrubí do ostrých úhlů, je únik chladicí kapaliny fakticky vyloučený.

Složitost instalace samostatné sady pro kapalinové chlazení je v podstatě stejná jako instalace aftermarket chladiče u vašeho procesoru. Pokud chcete chladit vodou pouze váš přetaktovaný procesor, pak je kapalinové chlazení v podobě samostatné sady možností, kterou určitě stojí za to zvážit. Pokud chcete kapalinou chladit vícero komponent, popřípadě pokud stojíte o průhledné trubičky vyplněné barevnou kapalinou, pak se držte dříve popisovaných sestav pro kapalinové chlazení. Jde o to, že většina chladicích kapalin používaných v samostatných sadách není barevná.

V příštím, již posledním díle našeho seriálu věnovanému chlazení vzduchem a kapalinovému chlazení shrneme všechny poznatky z předchozích dílů a zkusíme si odpovědět na otázku, které řešení je lepší.Úvodní foto: (c) satori - Fotolia.com

Komentáře