Tip: Průvodce porty základní desky - 1. díl

Hardware |

Když se podíváte na základní desku ve svém počítači, možná vás udiví, kolik různých konektorů či pinů se na ní nachází. Máte chuť se jim tak trošku podívat na zoubek a dozvědět se pár zajímavých informací o používaných slotech, konektorech či pinech?

Tip: Průvodce porty základní desky - 1. díl
Pokud jste již někdy otevřeli počítač a podívali se dovnitř, popřípadě jste si jen prohlíželi samotnou základní desku, možná vás zarazilo, kolik různých konektorů, pinů či slotů se v současnosti na takové základní desce nachází. V tomto článku koncipovaném jako průvodce vás seznámíme s nejpoužívanějšími (ale i těmi méně známými) konektory, které se nachází na základních deskách používaných ve většině domácích počítačů. Záměrně se nebudeme zabývat základními deskami nasazovanými v serverech či výkonných pracovních stanicích, ale zaměříme se výhradně na domácí počítače střední a vyšší třídy.

Vzhledem k tomu, že žádná základní deska nemusí obsahovat úplně všechny možné typy konektorů, použili jsme pro účely tohoto článku fotografie ze čtyř různých základních desek. V jednom či dvou případech se sice hovoří o některém konektoru dvakrát, ale v naprosté většině případů jsou konektory zmíněny pouze jednou. Není však vyloučeno, že se mohou vyskytovat v základních deskách různých provedení.

 

1. díl článku: Porty starších základních desek na příkladě Asus P5WDH Deluxe

2. díl článku: Porty modernějších základních desek na příkladě Intel DP67BG

3. díl článku: Porty základních desek pro procesory AMD na příkladě Gigabyte 99FXA-UD7

4. díl článku: Porty základních desek Intel s nejnovější čipovou sadou DZ77 na příkladě Intel DZ77GA-70K

 

Asus P5WDH Deluxe

Začněme starší základní deskou s označením Asus P5WDH Deluxe. Jedná se o základní desku obsahující mimo jiné i několik konektorů, které u současných základních desek prakticky nenajdeme, popřípadě najdeme jen některé. U této základní desky jsou však dobře viditelné.

Konektory na starší základní desce Asus P5WDH Deluxe

Audio front panel: K tomuto desetipinovému konektoru se připojuje zvukový výstup (sluchátka) a zvukový vstup (mikrofon), přičemž oba jsou umístěné na přední části počítačové skříně. Konkrétně konektor uvedený na obrázku představuje konektor AC97, který byl předchůdcem dnešního vícekanálového zvuku HD. Běžně se používá i u současných základních desek.

Azalia digital audio header: Tento konektor se vyskytuje poměrně vzácně a u současných základních desek se používá k připojení základní desky k vícekanálovému digitálnímu výstupu umístěnému na počítačové skříni.

Serial-port header: Tento konektor na přiloženém obrázku nenaleznete - jsou pro něj vidět pouze pájecí plošky. Příslušnou patici najdete jen u několika současných základních desek. Je určena pro devítipinový sériový port RS-232, a to obvykle v podobě zásuvného modulu vkládaného do slotu v zadní části počítačové skříně. Připojení přes konektor RS-232 se v poměrně hojném počtu používá i dnes, a to zejména u pokladních systémů či speciálních testovacích přístrojů. Základní desky určené pro běžné uživatele obvykle tento konektor nemají.

FireWire (IEEE 1394a): Dříve se tento konektor běžně používal pro připojení digitální kamery, ovšem dnes byl FireWire ve valné míře nahrazen konektorem USB a výrobci základních desek od něj postupně ustupují. FireWire se stále používá u profesionálního hardwaru pro zpracování zvuku. Tu a tam se rovněž můžete setkat s paticí pro vysokorychlostní Firewire podle standardu IEEE 1394b, ale jen poměrně vzácně.

USB 2.0 front panel: Tyto konektory se používají pro připojení portů USB nacházejících se na přední části počítačové skříně.

Konektory SATA: Slouží pro připojení různých paměťových médií, jako jsou kupříkladu pevné disky, disky SSD či optické mechaniky. Vlastní připojení se pak provádí pomocí kabelů.

Konektor IDE: Konektory IDE již dnes na rozdíl od nedávné doby nejsou tak běžné. Používají se pro připojení především starších pevných disků. Konektor IDE se navíc často používal i pro připojování optických disků. V současnosti se pro připojení těchto paměťových médií používají konektory SATA.

Konektor pro připojení disketové mechaniky (floppy disk connector): Dnes již obstarožní disketová mechanika pro disketu o velikosti 3,5 palce se v počítačích udržela okolo dvaceti let, což je při dnešním překotném vývoji techniky skutečně úctyhodná doba. Pokud však nevlastníte hromadu starých disket, pak disketovou mechaniku vůbec potřebovat nebudete. A kdyby, pak můžete s disketami pracovat prostřednictvím externí disketové mechaniky, která se připojuje přes rozhraní USB.

 

V následujícím díle se podíváme na sloty, porty a konektory, které se nacházejí na základní desce Intel DP67BG, která patří k těm modernějším.Úvodní foto: ASUS

Komentáře