Tip na vánoční dárek: přehled digitálních kompaktů

Hardware | 14.12.08

Digitální fotoaparáty už dávno nejsou něčím extravagantním, dokonce i superlevné modely dnes zvládnou pořizovat snímky s rozlišením 8 Mpix a více, přičemž i senzory se neustále zlepšují.

Digitální fotoaparáty už dávno nejsou něčím extravagantním, dokonce i superlevné modely dnes bez problémů zvládnou pořizovat snímky s rozlišením 8 Mpix a více, přičemž i senzory se vyvíjí a neustále zlepšují. Mnoho fotoaparátů zvládá odlišit lidskou tvář od pozadí, kompenzovat ostrost pohybujícího se předmětu, či automaticky nastavovat režim podle světelných podmínek.


Modely, které zde představujeme, zvládnou mnohem více než jen bezmyšlenkovité zachycení okamžiků, které chcete navždy uchovat. Nicméně mějte na paměti, že kvalitní čočka je mnohem důležitější než počet megapixelů. Také doporučujeme, abyste se při výběru řídili parametry optického zoomu, neboť následným přiblížením v Photoshopu často dosáhnete lepšího výsledku, než s využitím digitálního zoomu. Přinášíme pět krátkých pohledů na vybrané kompaktní fotoaparáty, které považujeme za vhodný tip na vánoční dárek.

Canon Digital Ixus 870 IS

Canon byl první značkou, která začala vyrábět nejen kvalitní, ale i designově velmi povedené fotoaparáty. Vlastnit Ixus vždy znamenalo být „cool“. Přestože je vlastnictví Ixusu pořád docela prestižní, Canon rozhodně neusnul na vavřínech. Nový 10 Mpix model přichází v tradiční stříbrné, ale je možné ho sehnat i ve zlaté barvě.
Typ 780 IS je vybaven 28 mm širokoúhlým objektivem, čtyřnásobným optickým zoomem a třípalcovým LCD displejem. Obrázky jsou bohaté v detailu, s minimálním šumem. Speciální funkce s označením i-Contrast má za úkol analyzovat v průběhu fotografování snímanou scénu, a následně automaticky oživit jas. Ixus je vybaven v úvodu zmíněnou funkcí rozpoznání tváře, která je navíc doplněna schopností zaměřit se jen na jednoho či více lidí v záběru a optimalizovat nastavení pouze pro ně. Mezitím nám stabilizace obrazu velmi usnadňuje práci.

Canon je schopen natáčet video o rozlišení 640 x 480 obrazových bodů, a to rychlostí 30 snímků za sekundu. Na jedno nabití zvládne pořídit až 310 fotografií. V základním balení nechybí paměťová karta o kapacitě 32 MB.

Cena: od 5600 Kč s DPH

Verdikt:

Cena asi nebude přílišným impulsem ke koupi právě tohoto modelu, ovšem Canon zde přichází s výbornou čistotou snímků a několika zajímavými funkcemi navíc.

Hodnocení: 80%Komentáře