Sony AVCHD HDD Handycam s pevným diskem

Hardware | 28.04.07

Sony představuje nové modely videokamer AVCHD HDD Handycam série HDR-SR, vybavené až 100 GB pevným diskem s možností uložení až 38 hodin záznamu a s funkcemi pro rychlejší inteligentní vyhledání scén

Společnost Sony u svých nejmenších a nejlehčích videokamer Sony Handycam AVCHD s pevným diskem kombinuje krásný design s výjimečně dlouhým záznamem ve vysokém rozlišení HD.


Vlajkovou lodí superkompaktní stylové série HDR-SR je model SR8E. Na vestavěný 100 GB pevný disk dokáže zaznamenávat obraz v rozlišení HD a digitální prostorový zvuk po dobu 38 hodin (v režimu LP). Tento model doplňují stejné elegantní kamery SR5E a SR7E s pevným diskem o kapacitě 40 GB, respektive 60 GB, které dokáží pojmout 15, resp. 22 hodin HD záznamu (v režimu LP). Při záznamu kamery používají kompresní technologii AVCHD, která umožňuje delší záznam při zachování vynikající obrazové kvality HD. Kromě efektivní komprese disponuje také funkcí proměnlivého datového toku, která v průběhu natáčení nastavuje optimální kombinaci kvality obrazu a maximálně efektivního využití kapacity paměťového média, aby obraz mohl být uložen v nejvyšší možné kvalitě.

Délku záznamu doplňuje technologie ochrany pevného disku HDD Smart Protection, aby vaše cenné záběry byly v bezpečí i při nečekaných nárazech a otřesech při natáčení. Při hmotnosti pouhých 530g (bez baterie) jsou nejnovější modely série HDR-SR přibližně o 20% menší a o 17% lehčí (SR7E/8E) než jejich předchůdce SR1E.

Všechny nové videokamery řady HDR-SR využívají pro záznam ACVHD. Čip ClearVid CMOS společně s procesorem Enhanced Imaging Processor nabízí oproti klasickým CCD čipům vynikající dynamický rozsah a menší rozmazání obrazu. Výjimečně vysoká citlivost s minimálním osvětlením pouhých 2 luxů (se zapnutou funkcí Auto Slow Shutter) umožňuje natáčet i za soumraku nebo ve spoře osvětlených interiérech. Kamery dále umožňují pořizování vysoce kvalitních statických snímků v rozlišení až 6,1 megapixelu. V duálním režimu Dual Rec je možné fotit v rozlišení 4,6 megapixelu bez přerušení natáčení videa (pouze SR7E/8E).

Technologie x.v.Colour založená na novém mezinárodním standardu xvYCC zajišťuje dokonale věrné podání barev. Oproti běžným videokamerám x.v.Colour přibližně zdvojnásobuje rozsah reprodukovatelných barev, takže se jejich podání blíží tomu, co dokáže rozeznat lidské oko. Při přehrávání na některém ze stále širšího okruhu televizorů a přehrávačů kompatibilních s xvYCC (včetně např. nového Sony Blu-ray DBP-S1) jsou barvy díky tomu živé, s výraznou tonalitou, přesněji vykreslenými detaily a větší jasností.

Objektiv Carl Zeiss Vario-Sonnar T je vybaven 10násobným optickým zoomem, který dokáže přiblížit vzdálené předměty při zachování vynikající ostrosti. Optický stabilizátor obrazu Super SteadyShot (SR7E/8E) se stará o ostré a jasné snímky při fotografování a zajišťuje stabilitu obrazu při natáčení videa v režimu Slow Shutter.

Kamery jsou vybaveny vestavěným mikrofonem pro záznam prostorového zvuku ve formátu Dolby Digital® 5.1, který je nezbytnou podmínkou pro dokonalý požitek při přehrávání HD záznamu na domácím kině.

V současné době se nabízí stále více možností, jak si doma vychutnat obraz ve vysokém rozlišení HD. Kamery série SR lze pomocí mini-HDMI kabelu (volitelné příslušenství) přímo připojit ke kterémukoli televizoru BRAVIA připravenému na vysoké rozlišení (HD-ready) a užívat si nádherného obrazu v pohodlí svého obývacího pokoje. Nebo je možné disky ve formátu AVCHD vypálit na počítači a pak je přehrávat na konzoli PLAYSTATION®3 nebo Blu-ray přehrávači kompatibilním s AVCHD.
I při 38 hodinách záznamu (SR8E) uloženého na pevném disku je vyhledání správné scény v nové videokameře řady HDR-SR nádherně jednoduché a rychlé. Funkce Visual Index rozdělí zaznamenané video na sérii kapitol podle toho, ve kterém místě jste stiskli tlačítko nahrávání. Pro každou kapitolu automaticky vytvoří náhled a zobrazí jej na dotykové obrazovce kamery, abyste v nich mohli snadno orientovat.

Funkce Film Roll Index v rámci každé kapitoly automaticky vytvoří indexovací body v intervalu uživatelsky nastavitelném v rozpětí 3 sekund až 5 minut. Stačí pouze stisknout tlačítko Film Roll na těle videokamery. Následně je možné prostřednictvím dotykové obrazovky snadno a rychle najít jakoukoli scénu. Vyhledávání pomocí Film Roll Indexu je možné provádět také na počítači pomocí přiloženého programu Picture Motion Browser.

U funkce Face Index je využita nová technologie detekce obličeje, která zjednodušuje vyhledávání záběrů lidí v souvisle natočeném záznamu – například při natáčení vašich dětí při školní besídce. Videokamera HDR-SR v pořízeném záznamu automaticky identifikuje scény obsahující tváře. Tváře jsou zobrazeny ve formě náhledů, takže prohlížení videa a vyhledávání scén s vašimi dětmi nebo jinými osobami je snadné – stačí zvolený záběr vybrat prstem na dotykové obrazovce a okamžitě se spustí přehrávání klipu.

Přiložený program Picture Motion Browser dále umožňuje vyhledávání nejvýraznějších scén (Highlight), tj. jasně nasvícených, pestrobarevných scén s lidskými hlasy. Tato funkce je ideální například pro vyhledání záběrů z pláže, od bazénu, z koncertu nebo z jiných výjimečných situací. Pro větší flexibilitu je k dispozici i funkce Date Index umožňující vyhledávání scén podle data natočení.

I přes svou technickou vyspělost a nové pokročilé funkce pro záznam vysoce kvalitního obrazu se nové videokamery řady AVCHD HDD Handycam vyznačují jednoduchým ovládáním. Jasná a přehledná navigace na dotykovém displeji je doplněna tlačítky pro přímé ovládání přehrávání.

Zaznamenané vzpomínky je možné snadno archivovat, abyste se k nim znovu a znovu mohli vracet. Když je pevný disk videokamery zaplněn, nabízí se několik způsobů, jak své cenné záběry můžete přenést do počítače nebo je zazálohovat na DVD disk. Přiložená kolébka Handycam Station je vybavena funkcí One Touch Disc Burn pro vypálení disku v jediném kroku. Stačí stisknout tlačítko na dokovací stanici, záznam se přenese z videokamery Handycam do počítače, kde se automaticky vytvoří DVD ve formátu AVCHD.

Záběry lze také bezpečně zálohovat na pevném disku počítače pomocí inteligentního programu Easy PC Back-up, který automaticky rozpozná soubory, které doposud nebyly uloženy, a díky tomu provede zálohu rychleji.

Ze záznamu importovaného do počítače pomocí přiloženého programu Picture Motion Browser je možné snadno vytvářet vlastní filmy pomocí některého z rozšiřující se nabídky programů kompatibilních s formátem AVCHD.

Záběry lze okamžitě prohlížet na širokoúhlém 2,7palcovém dotykovém LCD displeji Clear Photo LCD plus, který v sobě spojuje vynikající jas, kontrast a věrné podání barev s jednoduchým ovládáním funkcí videokamery prostřednictvím dotykové obrazovky. Navzdory svým technicky vyspělým funkcím pro záznam i přehrávání obrazu se nové modely videokamery AVCHD HDD Handycam vyznačují úžasně jednoduchým ovládáním díky jasným a intuitivním menu a užitečným popisům funkcí, které jsou přímo na displeji. K dispozici je i zjednodušený režim Easy Handycam, který všechna nastavení provádí sám, aby se při běžném použití kamery nedalo nic udělat špatně. Díky pokročilé technologii správy energie Sony STAMINA je možné mezi dvěma nabitími akumulátoru pořídit až 6 hodin nepřetržitého záznamu (HDR-SR5E, s volitelnou baterií NP-FH100).

Videokamery Sony Handycam SR5E, SR7E a SR8E budou v Evropě v prodeji od června 2007.

Foto: SonyKomentáře