Šest jader od Intelu

Hardware | 24.02.08

Společnost Intel ještě letos navýší počet jader ve svých procesorech. Nebude to však osm, které má přinést architektura Nehalem, nýbrž pouze "šest" procesorových jader v jednom čipu.

Intel podle oficiálních vyjádření plánuje architekturu Nehalem na druhou polovinu letošního roku. Segment serverů si však žádá stále výkonnější a výkonnější komponenty, Intel proto chce těmto společnostem čekání ušetřit a uvést ještě před Nehalemem šestijádrové procesory. Ty budou podobně jako quadcore slepené ze tří dualcore procesorů a navzájem spojené interní sběrnicí. Nové "hexacore" budou navíc vybavené 16MB L3 vyrovnávací paměti.

Procesory s kódovým označením Dunnington budou samozřejmě postavené na 45nm architektuře Penryn a podle Intelu budou dostupné pouze pro serverové sockety, na desktopový LGA775 prý tyto procesory nebudou. Otázkou jsou také frekvence těchto procesorů, které jistě nebudou lámat rekordy a měly by být něco pod 3GHz.

Zajímavá je také spotřeba, která u těchto procesorů činí 120W, což už je na uchlazení vzduchem opravdu hodně a podobně jako Quadcore procesory bude vhodné použít vodní chlazení (i když i výkonné vzduchové chladiče zde jistě najdou upotřebení).

Otázkou je také cena a přesné datum vydání, které Intel předběžně stanovil na třetí čtvrtletí tohoto roku.

- - Tomáš Šulc


Komentáře