Seagate představil nové serverové disky

Hardware | 04.11.08

Společnost Seagate představila novou generaci pevných disků, které jsou zaměřené primárně na výkonné servery, ale někteří nadšenci je jistě namontují i do svých PC.

Nové disky se jmenují Savvio 15K.2 a jak už název napovídá, tak disky se točí rychlostí 15 000 otáček za minutu, což je opravdu extrémní hodnota. Díky tomu jsou pouze 2,5" plotny nacpané v 3,5" pouzdře (vliv pnutí je obrovský a plotny musí být dokonale vyvážené). K tomu si připočtěte technologii kolmého zápisu a kapacitu 150 GB na plotnu (stejnou mají například ještě desktopové disky Western Digital VelociRaptor, avšak ty mají „jen“ 10 000 ot./min).

Protože se jedná o disky zaměřené na servery, nemají klasické SATA rozhraní, ale serverové SAS 2.0 (Serial Attached SCSI) s propustností až 6 Gb/s. O tom, že tyto disky budou pekelně rychlé, asi nemusíme diskutovat, ale výrobce se chlubí i jejich relativně nízkou spotřebou, která by měla být až o 70 % nižší než u předchozí generace těchto serverových hraček.

Novinky od Seagatu budou i přes poměrně malou kapacitu do 150 GB velmi drahé (více jak 10 000 korun za kus) a výrobce je plánuje uvést na trh v prosinci tohoto roku. Na jaře by se pak na trh měly dostat ještě vylepšené verze, které budou umět před zapsáním data i zašifrovat.

- - Tomáš Šulc


Komentáře