Recenze: Wi-Fi router TP-Link TD-W8951NB - všestranný elegán

Hardware |

Společnost TP-Link se u nás jako výrobce síťových produktů již etablovala. Přinášíme vám recenzi routeru, který svými funkcemi rozhodně neurazí, navíc má velice specifický design, který vám snadno padne do oka.

Recenze: Wi-Fi router TP-Link TD-W8951NB - všestranný elegán
Na rozdíl od většiny konkurenčních výrobků se totiž nejedná o klasickou hranatou krabici, ale o futuristické zařízení s nepravidelně řešenými „výdechy“ na horní straně. Dalo by se téměř tvrdit, že se návrhářům z TP-Linku povedlo obyčejný plastový výlisek povýšit na umění. Jediný problém by tak mohl nastat s čištěním zaprášeného stroje.

Zajímavá struktura horního krytu routeru je vepředu doplněna logem výrobce a řadou indikátorů, které jsou, jak jsme se přesvědčili záhy po prvním zapojení zařízení do zásuvky, podsvíceny zelenými diodami.

TP-Link TD-W8951NB

I přes zmíněné plastové tělo však router působí velmi bytelně. V zadní části je nejnápadnějším prvkem anténa, která si zachovává klasický tvar typický pro všechna zařízení této značky, s nimiž jsme se zatím setkali. Anténa je odnímatelná a lze ji vyměnit za alternativu s vyšším výkonem.

Po otočení a kontrole portů nás čeká naprostý standard – jeden port pro ADSL vstup, čtyři LAN porty, tlačítko pro restart (návrat routeru do továrního nastavení), tlačítko Wi-Fi, WPS (rychlé navázání zabezpečeného spojení), vypínač a vstup pro síťový adaptér. Naopak nás trochu zklamala nepřítomnost USB konektoru, byť ve verzi 2.0, který by bylo možné použít pro připojení síťového disku nebo tiskárny. I když je pravda, že se jedná spíše o levnější zařízení, přesto bychom podobnou funkcionalitu rádi viděli i u zařízení v této cenové hladině, neboť se dnes začíná jednat o standard.

TP-Link TD-W8951NB

Samotná instalace zařízení je vyloženě intuitivní a troufáme si tvrdit, že ji zvládne i příslovečný „běžný uživatel“. Ideálním způsobem instalace je využití funkce „Easy Setup Assistant“ (asistent jednoduchého nastavení) na přiloženém CD, kde několika kliknutími zvládnete zprovoznit bezdrátový internet ve vaší domácnosti. V případě, že váš notebook nedisponuje CD mechanikou, zapojíte počítač k routeru ethernetovým kabelem a zadáte do webového prohlížeče v návodu uvedenou IP adresu, která je společná pro všechny routery značky TP-Link.

TP-Link TD-W8951NB

Co se týče rychlosti připojení, nečekejte zázraky, zejména kvůli tomu, že se jedná o jednopásmové zařízení s maximální rychlostí přenosu 150 Mbit/s. To může být pro běžné domácí použití dostatečné, pro streamování Full HD videa však doporučujeme se poohlédnout po dvoupásmových 300Mbit/s routerech a rychlejších, které naleznete i v portfoliu TP-Linku, samozřejmě v poněkud vyšší cenové relaci (i když těch pár stovek rozdílu nejspíše nebude hrát takovou roli). TP-Link TD-W8951NB tedy zvládá přenos Wi-Fi signálu ve standardu 802.11b/g/n na běžné frekvenci 2,4 GHz.

Kladně hodnotíme dostupnost technologie PoE (Power over Ethernet), ježumožňuje napájení routeru prostřednictvím ethernetového kabelu v místech, kde není k dispozici elektrická zásuvka. Napájecí kabel může mít přitom délku až 30 metrů.

TP-Link TD-W8951NB dále funguje jako kombinace bezdrátového access pointu, AP klienta, firewallu, 4portového přepínače a směrovače NAT. Výhodou routeru je, že kromě funkce routeru může simultánně plnit funkci běžného přístupového bodu. Zařízení podporuje klasické šifrovací standardy WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK a WEP. Připojit k zabezpečené bezdrátové síti se můžete pomocí technologie QSS, aniž byste znali heslo do samotné sítě.

Verdikt

Bezdrátový N ADSL2+ jednopásmový 150Mbit/s router TP-Link TD-W8951NB je určen zejména pro domácnosti a malé kanceláře. Nadšenci do streamovaného videa ve vysoké kvalitě by měli lovit v dražších cenových hladinách, pro ostatní bude tento šikovný a navíc dobře vypadající router maximálně dostačující. Jediným nedostatkem, který bychom přístroji vytkli, tak zůstává absence USB konektoru.

 

Plusy: design, nastavení, rychlost, šifrování, paralelní AP a router, PoE

Minusy:  chybí USB

 

Hodnocení: 80 %

Cena: od 658 Kč (zdroj: Heureka.cz, 23. 11. 2013)

Výrobce: TP-LinkÚvodní foto: archiv redakce

Komentáře