Recenze: Panasonic Lumix DMC-FT1 - skutečně nezničitelný šikula

Hardware | 28.04.09

S Lumixem DMC-FT1 jsme zkoušeli fotografovat pod vodou a nenarazili jsme na žádný problém - dokonce jsme ocenili dobrou čitelnost 2,7palcového LCD displeje ve vodě. Model je vodotěsný až do hloubky tři metry pod hladinou, kromě toho odolat by měl pádu z výšky až 1,5 metru.

Panasonic Lumix DMC-FT1

 

Objektiv značky LEICA umožňuje 4,6násobné optické přiblížení a díky rozsahu ohnisek od 28 do 128 milimetrů s ním pořídíte i dostatečně širokoúhlé záběry. Jedenáctibodový autofocus je rychlý a přesný, navíc je k dispozici i kontinuální ostření a AF Tracking, tedy průběžné doostřování pohybujících se objektů. Model rychle ostří i za špatných světelných podmínek. Tento expoziční automat nás překvapil velkým rozsahem expozičních časů: od 1/3000 sekundy až do 60 sekund. Dvanáctimegapixelový CCD snímač je typu 1/2,33", přičemž rozsah citlivosti se pohybuje od ISO 100 až do ISO 1600, v režimu vysoké citlivosti lze nastavit až ISO 6400, ovšem se šumem má model problémy (viz níže).

Skutečně kvalitní je ozvučený videozáznam, který se ukládá ve formátu AVCHD Lite ve vysokém rozlišení HD, tedy v rozlišení 1280 x 720 bodů rychlostí až 60 snímků za sekundu. Spokojeni jsme byli nejenom s jasným obrazem, ale také relativně čistým zvukem díky funkci Dolby Digital Creator a funkci "Wind Cut", která se během nahrávání postarala o odstranění rušivých zvuků, především větru.

 

Ovládání

Ovládání modelu je sice jednoduché, jak se na automat sluší a patří, přesto jsme si jedné nepříjemnosti všimli. Jednotlivá tlačítka nám totiž přišla až příliš titěrná a majitelé objemnějších prstů, s tím budou mít možná problém.

 

Rychlost

Změřili jsme také, jak rychle model nabíhá po zapnutí. Za sekundu a půl od zapnutí již můžete exponovat, což je na tuto kategorii velice slušný výsledek. Ověřili jsme také udávanou rychlost sekvencí, kdy naexponujete pět fotografií za sebou rychlostí přes dva snímky za sekundu. Pokud ovšem snížíte rozlišení snímku, lze pořídit i sekvence rychlostí až šesti snímků za sekundu. Počet snímků při sériovém snímání je neomezený, takže můžete držet spoušť, dokud se nezaplní vložená paměťová karta.

 

Kvalita fotografií

Z obrazových vad jsme pozorovali zejména soudkovitost při snímání na nejkratším ohnisku. Nepřehlédnutelný byl také od hodnoty ISO 400 také šum, který se na snímcích výrazněji vyskytoval. Zrnitost považujeme za vůbec hlavní obrazový problém tohoto modelu. Naopak jenom mírná byla chromatická aberace, což je u kompaktů častý problém. Jistou nevýhodou vidíme u tohoto modelu v relativně vysoké ceně, kdy si za zmíněnou "outdoorovost" musíte připlatit.

 

Vlastnosti:

CCD, 12,7 milionů pixelů
100 - 6 400 ISO
4,6x optický zoom (rozsah ohnisek 28-128 mm), světelnost od F3,3 do F5,9
60 - 1/3000 sekundy
LCD panel s úhlopříčkou 2,7 palce
podpora SD a SDHC
Hmotnost: 163 gramů (bez akumulátoru)
Cena: 10 300 Kč

 


Komentáře