Recenze: Nikon D700

Hardware | 15.10.08

Trh digitálních zrcadlovek prošel za dobu své existence spoustou změn. Až do loňského roku na něm, ale existovala přinejmenším jedna jistota. Od samého počátku tu vládla jediná značka - Canon.

Žádný jiný výrobce totiž nenabízel fotoaparát se snímačem velikosti filmového políčka (tzv. plnoformátový snímač). V ateliérech, na sportovních stadiónech i v redakcích si Canon užíval téměř monopolního postavení.


Jenže svět se mění, a loni v zimě přišla revoluce. Měla jméno Nikon D3 a otřásla mnohými zavedenými pravidly – nový fotoaparát měl plnoformátový snímač, nabídl velmi dobrý výkon ve slabém světle a stál jen cca. 120 000 Kč. Tato cena jistě přesvědčila mnohé profesionály, nadšení amatérští fotografové si ale ve většině případů D3 přece jen nemohli dovolit. A právě tato skupina uživatelů má nyní důvod k radosti – na trh se přednedávnem dostal model D700, což je v zásadě odlehčená varianta D3, prodávaná zhruba za polovic.

Navenek fotoaparát ovšem profesionální zrcadlovku D3 příliš nepřipomíná. Největší rozdíl oproti levnějším zrcadlovkám spočívá samozřejmě v plnoformátovém snímači. Je víceméně stejný jako u D3, což je skvělá zpráva pro všechny, kterým záleží spíš na obrazové kvalitě než na rozlišení – u Nikonu opustili megapixelové dostihy a pochopili, že méně pixelů na velkém snímači znamená jednoznačně více. Pixely jsou větší a na snímači tak vzniká mnohem méně šumu. D700 dokáže pořídit 5 snímků za vteřinu a pokud si k němu přikoupíme bateriový grip, naroste rychlost až na 8 obr./s. To bohatě stačí i pro profesionální účely, byť je na tom D3 ještě o tři snímky lépe.
Uživatelé odkojení levnými zrcadlovkami nebo dokonce kompakty si při práci s D700 budou připadat jako v sedmém nebi. Při automatickém ostření lze vybírat až z 51 zaostřovacích bodů. Ostření je bleskurychlé, v kontinuálním režimu dokáže fotoaparát průběžně přeostřovat i na rychle letící ptáky, což je pro většinu zrcadlovek nesplnitelný úkol.

U fotoaparátu těchto parametrů hraje zásadní roli kvalita použitých objektivů. D700 na rozdíl od konkurenčních plnoformátových Canonů umožňuje použít i objektivy pro běžný DX formát, tedy třeba i obyčejná setová skla, dodávaná v sadách s levnými zrcadlovkami. Jenže toto řešení nelze doporučit. Při testování jsme měli k dispozici nové objektivy Nikkor 14–24 mm a 24–70 mm se světelností f2,8 a nemohli jsme si je vynachválit. U plnoformátu se ohnisková vzdálenost na rozdíl od DX formátu nepřepočítává, první z obou skel tedy nabízí ultraširoký úhel záběru a výsledky jsou fantastické – tak kvalitní ostrou kresbu jsme u objektivu s tímto ohniskem ještě nikdy neviděli, po chromatické aberaci ani památky a zkreslení je dané pouze nezvyklou perspektivou. I druhý objektiv produkuje stejně kvalitní fotografie. Zájemci o zmíněná skla si ovšem musí připravit odpovídající sumu, každý z nich stojí lehce přes 40 tisíc.

Verdikt

Nikon D700 lze doporučit všem, kdo touží po špičkové kvalitě fotografií a nevadí jim vysoká cena za fotoaparát i objektivy. Obzvláštní radost z něj budou mít milovníci snímků ve slabém světle, snad žádná jiná zrcadlovka na současném trhu (kromě D3) se kupříkladu nehodí tak dobře k fotografování halových sportů, při nichž kvůli rychlým časům potřebujeme vysokou citlivost. Na druhou stranu je dobré rozmyslet si, zda plnoformátový snímač skutečně využijete. Nutné investice do optiky jsou v tomto případě totiž skutečně vysoké.

Cena vč. DPH: 63 990 Kč

Poskytl: Nikon Česká Republika

- - Viktor Huňáč


Komentáře