Recenze Lenovo Vibe X2: Střídmý luxus ve více vrstvách

Hardware |

Lenovo na předvánoční trh stihlo přinést nové přírůstky do rodiny smartphonů a mezi nimi i Vibe X2, který zaujme především svou konstrukcí a výkonem. Lenovo tvrdí, že Vibe X2 je první „vrstvený“ smartphone na světě. Na první pohled je z neotřelého designu zřejmé proč.

Recenze Lenovo Vibe X2: Střídmý luxus ve více vrstvách

Systém, uživatelské prostředí a aplikace

Nad Androidem 4.4.2 KitKat běží nadstavba Vibe UI, kterou Lenovo Vibe X2 doinstaloval po prvním zapnutí. Hodnotím ji pozitivně, je docela svižná a praktická. Kromě nastavitelného layoutu menu a stylu ikon v podobě sady motivů přináší řadu vylepšení.

Vibe UIZa zmínku rozhodně stojí rychlý přístup z uzamčené obrazovky – kdy se dostanete dotykem nebo gestem k fotoaparátu, telefonování, zprávám, nastavení a dalším aplikacím. Telefon však nesmí být uzamčený kódem (nebo gestem apod.), což je docela problém.

Místo výchozího Google launcheru skládá Vibe UI všechny aplikace vč. složek a widgetů přímo na plochu a do vnitřního menu se tak nedostanete. Launcher si ale můžete změnit.

Stahovací lišta sdružuje vypínače funkcí a oblast notifikací. Přesunem lze pak zobrazit větší či menší část přepínačů či plochy upozornění. Nastavení telefonu je rozděleno do dvou záložek. Nastavení systému obsahuje klasické volby Androidu a Nastavení funkcí shrnuje dodatečné funkcionality Lenova (nastavení pro bočních kláves, chytré přijetí hovoru zvednutím telefonu k uchu, režim pro telefon v kapse, rychlé focení dvojstiskem tlačítkem nebo gestem kamery, rozsvícení displeje pohledem a chytrá scéna).

Chytrá scéna dovoluje automaticky zvolit režim telefonu podle přednastaveného času nebo podle připojení k bezdrátovému bodu (např. domácí Wi-Fi).

Z výroby jsou v telefonu předinstalovány aplikace Lenova i třetích stran. Kromě nástrojů pro sdílení SyncIT, ShareIT je telefon vybaven i Kingston Office, jednoduchou navigací Navigate od Route 66, či antivirem, který, zdá se, nebrzdí systém, a navíc dovolí např. na jedno kliknutí vyčistit paměť. Šikovný je prohlížeč souborů s různými pohledy na složky, soubory a jejich třízení.

Lenovo Vibe X2 - stahovací lištaVětšina aplikací má základní možnosti nastavení (např. jednoduchý e-mail), všechny lze samozřejmě nahradit jinými z Google Play. Záleží na preferencích uživatele. Pokud se teprve začíná orientovat, určitě využije aplikaci Průvodce, která přehledně provádí základním použitím smartphonu a jeho nastavením.

Vibe UI je celkově příjemná nástavba a co uživateli nevyhovuje, může si přizpůsobit. Např. jednou žu uživatelských výtek je umístění ikon v podstatě funkčně totožných ikon „Vytáčet“ a „Kontakty“ mezi čtyři nejpoužívanější aplikace vespod obrazovky. Avšak stačí stisknout a tahem vyměnit např. za fotoaparát.

Ačkoliv mají některé funkce a nastavení své mouchy, Lenovo jen za týden mého testování vydalo tři aktualizace systému, takže je vidět, že na vylepšování neustále pracuje.

Shrnutí

Lenovo Vibe X2 může jednoznačně oslovit designem, svou značkou a cenou, která je v porovnání s jinými A-brandy stále zajímavá. Silným konkurentem mu bude Huawei Honor 6. Z druhé strany na něj pak dotahují také Xiaomi Mi 4 a b-brand výrobci, kteří ale zřejmě nenabídnou takovou podporu.

Hodnocení: 83 %

Pro:

Proti:

  • Wi-Fi ac a LTE
  • Paměť 32 GB
  • Svižná a praktická nadstavba Vibe UI,
  • Výhled aktualizace na Android 5.0
  • Předinstalované aplikace (antivirus, kancelářský balík, navigace a další) a průvodce s rychlou nápovědou
  • Kryt součástí balení (avšak neochrání celý telefon)

 

  • Fotoaparát příliš „žehlí“ a nestíhá plynulé focení panoramat
  • Tlačítko vypnutí na úrovni palce vede k nezáměrnému stisknutí
  • Není dual SIM
  • Chybí NFC

 

Zdroj: ChannelWorld
Úvodní foto: archiv redakce

Komentáře