Recenze Lenovo Vibe X2: Střídmý luxus ve více vrstvách

Hardware |

Lenovo na předvánoční trh stihlo přinést nové přírůstky do rodiny smartphonů a mezi nimi i Vibe X2, který zaujme především svou konstrukcí a výkonem. Lenovo tvrdí, že Vibe X2 je první „vrstvený“ smartphone na světě. Na první pohled je z neotřelého designu zřejmé proč.

Recenze Lenovo Vibe X2: Střídmý luxus ve více vrstvách

Výkon a konektivita

Telefon pohání osmijádrový procesor. Speciální výkonové testy jsme neprováděli, ale jisté je, že čip Mediatek MT6595M se čtyřmi jádry Cortex-A17 a čtyřmi A7 o frekvenci 2 GHz se jen tak při náročnějších aplikacích nezadýchá. Zda-li všechna jádra dokáže lépe využít Android 5.0, se ukáže až časem při vydání upgradu. Při běžné práci sílu osmi jader jinak zřejmě nepoznáte.

Lenovo Vibe X2 je disponuje 2 GB RAM a z výroby je telefon osazen 32 GB interní (nerozšiřitelné) paměti. Uživatelsky je k dispozici zhruba 26 GB (s ohledem na nainstalované aplikace).

Příjemným zlepšením je použití Wi-Fi modulu, který zvládne zatím nejrychlejší standard AC, a pro mobilní připojení pak LTE s rychlostí 150/50 Mb/s. Telefon jsem testoval pouze v Praze, ale při běžném pracovním využití jsem se nesetkal s výpadky signálu nebo problémy datových přenosů. Výbavě nechybí samozřejmě Bluetooth 4.0 a GPS. Naopak smartphone nedostal do vínku NFC.

Výdrž

Baterie o kapacitě 2 300 mAh se nabije ze sítě zhruba za dvě hodiny. Při celodenním, tedy přibližně dvanáctihodinovém používání (do 10 hovorů, čtení a psaní e-mailů, vyhledávání na internetu, použití několika aplikací, kombinace Wi-Fi i mobilního připojení) ukazovala ikona po 12 hodinách kolem 25 %.

Pokud na telefonu nebudete hrát pouze hry, měl by vydržet 1,5 dne, což stejně znamená jej pro jistotu přes noc nabíjet. Pokud jej budete šetřit, dva dny provozu zvládne.

Fotoaparát

Z megapixely nabitého fotoaparátu jsem měl trochu smíšený pocit. Papírové parametry 13 Mpx rozlišení u zadního a 5 Mpx u předního fotoaparátu slibují velmi slušné výsledky. Při focení venku a v obecně lepších světelných podmínkách podává fotoaparát slušné výstupy.

Obraz je však zřejmě vlivem softwarového potlačení šumu mírně „vyžehlený“, což je patrné především u fotek v horším osvětlení. Softwarové žehlení potlačuje ostrost a především detaily.

Přiznávám, že vnímaná kvalita obrazu je subjektivní a stojí za ní zřejmě do značné míry aplikace fotoaparátu od Lenova a její nastavení. Jinak je aplikace Fotoaparát uživatelsky příjemná a většina nastavení je dostupná na 1-2 dotyky (filtry na tři). V širším nastavení lze zvolit i ISO, vyvážení bílé, poměr stran, vodicí linky a další vlastnosti obrazu (kontrast, saturace, ostrost a „solarizace“). Požadovaného výstupu zřejmě bude možné dosáhnout konkrétním manuálním nastavením.


 

Testovací foto: bez HDR (vlevo), s HDR (vpravo)

Testovací foto bez HDRTestovací foto s HDR

 

 

 

 


Testovací foto: Panorama

Panorama 1


Testovací foto: Panorama 2

Testovací foto: Panorama 2


Testovací foto: zcela tmavá kontrastní scéna + blesk

Test foto tmavá scéna a blesk

Ve slabším světle (např. v interiéru) se obsah hledáčku „seká“, tedy nestíhá plynule přenášet obraz na displej. Na druhou stranu k dobru připisuji výkon blesku, u kterého navíc fotoaparát slušně rozpozná teplotu bílé barvy, i když s mírným nádechem do žluté.

Méně výrazná je funkcionalita automatického HDR, které lze však dohnat manuálně v editoru fotografií. I funkce „Super panorama“ by si zasloužila vylepšení. Při snímání panorama musíte obezřetně dodržovat rychlost a směr posunu, jinak se může stát, že bude část obrazu rozmazaná.

Fotoaparát je poměrně slušný a nadšence selfies potěší 5 Mpx na přední straně. Výstup však dost závisí na softwarovém nastavení. Megapixely holt nejsou všechno. Nutno však dodat, že soudím z pozice rozmlsaného uživatele iPhonu. Třeba situaci zlepší některý z dalších updatů.

Lenovo Vibe X2 - zadní fotoaparátKamera natáčí automaticky ve Full HD rozlišení a dovoluje během natáčení používat až čtyřnásobný digitální zoom. Výstup má výraznější kontrast a video tak působí trochu podexponovaně. Opět s horšími světelnými podmínkami klesá kvalita obrazu. Na běžné zachycení okamžiků určitě stačí (obrázek si uděláte z řady testovacích videí na YouTube).

Pokračujte na další straně níže: Systém a vyhodnocení
Úvodní foto: archiv redakce

Komentáře