Recenze: Benq SP870

Hardware | 15.05.09

Benq SP870 je určen především pro firemní použití, ale neztratí se ani v luxusnějším systému domácího kina.

Recenze: Benq SP870

 

V dnešní recenzi vám představíme zástupce datových projektorů od společnosti Benq. Tato firma je na našem trhu poměrně dobře zavedená především svými výrobky z oblasti spotřební elektroniky. Námi testovaný projektor Benq SP870 je určen především pro firemní použití, ale neztratí se ani v luxusnějším systému domácího kina.Prvním, co nás na projektoru upoutá při vybalení z krabice, je jeho velmi povedený vzhled. Jak je již tradicí, společnost Benq dává velký důraz na design svých výrobků. Projektor je vyroben z černého lesklého plastu se stříbrnými prvky a vypadá velmi elegantně. Rozměry projektoru jsou 375 x 115 x 277 mm, hmotnost se pohybuje na úrovni necelých 5 kg, což zařízení rozhodně nepředurčuje pro časté přenášení.

Na vrchní straně projektoru se nachází hlavní ovládací panel a kapsa pro ostření a změnu velikosti obrazu, zadní strana produktu skýtá prostor pro vstupní a výstupní konektory. Projektor disponuje konektory D-SUB, DVI-D, vstupem pro S-Video a vstupy pro komponentní a kompozitní video pomocí konektorů RCA. Pro připojení audio signálu slouží jeden konektor mini jack, pro výstup je určen jeden konektor typu D-SUB. Projektor navíc disponuje 12V výstupem pro dálkové ovládání projekčního plátna, což hodnotíme velmi kladně.Nyní se pojďme podívat na zobrazovací schopnosti projektoru. Zařízení je osazeno DLP čipem od společnosti Texas Instruments, u nějž kontrastní poměr produkovaného obrazu odpovídá hodnotě 2000:1. Projektor nabízí nativní rozlišení 1024 x 768 pixelů, nicméně dokáže zobrazit i rozlišení ve škále VGA až SXGA (1280 x 1024 pixelů). Mnozí už v tuto chvíli tuší, že přirozený poměr stran má hodnotu 4:3, ovšem podporován je i širokoúhlý režim 16:9. Vynikajících parametrů dosahuje v případě tohoto projektoru také jas, který má hodnotu 5000 ANSI lumenů. Při  našich testech se ukázalo, že obraz z tohoto projektoru je velmi dobře čitelný i v osvětlené místnosti - při promítání prezentací tak nejsme nuceni zatahovat žaluzie a zatemňovat místnost.

Toho využijeme zejména při firemních jednáních, kdy si přítomní potřebují zapisovat nejrůznější poznámky a tma by jim znepříjemňovala psaní na papír. Další důležitou vlastností je velikost úhlopříčky obrazu - ta se pohybuje od 40 palců při nejmenší projekční vzdálenosti 1 m až k 300 palcům při největší projekční vzdálenosti, jež je zhruba 10 m. Z těchto hodnot je patrné, že projektor nám poslouží velmi variabilně a hodí se i pro větší meetingy a jednání.Mezi další důležité parametry jednoznačně patří doba životnosti lampy. U projektoru Benq SP870 se pohybuje mezi 2000 (normální mód) až 3000 (eko mód) hodinami. Tyto hodnoty jsou dnes v příslušné kategorii standardní. Projektor disponuje technologiemi Brilliant Color a 3D Color Management, jež se starají o vynikající kvalitu obrazu. První zmiňovaná funkce má za úkol projasnit barvy zejména ve středních tónech a dodat tak obrazu sytý a jasný vzhled.  Druhá funkce umožňuje citlivé nastavení jednotlivých barevných parametrů tak, aby bylo dosaženo co nejlepšího vzhledu pro každého uživatele. Tyto technologie dle našeho názoru pracují velmi dobře. Promítané prezentace i filmy měly jasné a velmi syté barevné podání.

Užitečnou funkci představuje také zvuková signalizace zapnutí a vypnutí, podle níž poznáme, že je projektor vychlazen a můžeme ho odpojit od elektrické sítě. Při testování jsme navíc byli s dobou chlazení nezaznamenali žádné problémy, neboť projektor je připraven k odpojení od sítě během několika desítek vteřin.

Verdikt

Po celou dobu testování jsme byli s projektorem velmi spokojeni, výstupní barvy jsou opravdu velmi jasné a syté. Ovládání je snadné a jednoduché i díky přiloženému dálkovému ovládání a funkci rychlého vyhledání signálu. Mezi několik vad na kráse však určitě patří vyšší hlučnost a pro někoho i  pořizovací cena. Poslední parametr je ovšem diskutabilní, neboť projektor bude pravděpodobně sloužit primárně pro firemní použití. Pokud bychom se zaměřili pouze na posouzení z pohledu firemního zákazníka, projektor se ukáže jako velmi zdařilý produkt, jež velmi dobře odvede svou práci na prezentacích, jednáních a schůzkách.

Hodnocení: 75 %           

Cena: cca 70 000 s DPH

Technické parametry:

Technologie čipu: DLP od Texas Instruments
Přirozené rozlišení: XGA (1024 x 768)
Podporovaná rozlišení: VGA (640 x 350) až SXGA (1280 x 1024)
Jas: 5000 ANSI lumenů
Kontrastní poměr: 2000:1
Velikost obrazu: 40” až 300”
Objektiv: F=2.4~2.7 , f=38.87~46.63mm
Světelný zdroj: 360W, 2000/3000 hodin (norm./eko režim)
Hlučnost: 36/33dB (norm./eko režim)
Počet barev: 16.7 millionů barev
Poměr stran 4:3 přirozený, 16:9 volitelný
Rozměry (Š x V x H): 375 x 115 x 277
Hmotnost: 4.9kg


Vstupy:
RGB: D-sub 15 pin x 1
komponentní video: RCA x 3
S-Video: Mini Din 4 pin x 1
kompozitní video: RCA x 1
DVI-D (podpora HDCP) x 1
Stereo mini jack x 1


Výstupy:
12V Trigger
D-sub (15 pin) X 1
2 W x 2 repro


Komentáře