Recenze: Asus LS221H

Hardware | 08.10.08

Zajímavou kombinaci portů, se kterou se ovšem zřejmě budeme setkávat stále častěji, přináší svému majiteli nový tenký širokoúhlý panel Asus, nesoucí označení LS221H.

Panel je vybaven klasickým D-Sub (VGA) konektorem, který přivítají například majitelé starších notebooků, pokud používají externí monitor, který v tomto případě však není doplněn tradičním DVI konektorem, ale HDMI rozhraním. Tento dvaadvacetipalcový displej ovšem nepřináší kromě této zajímavé kombinace portů z technologického hlediska nic převratného a sází na osvědčená a prověřená řešení. Asus se drží v této kategorii běžně používaných panelů technologie TN, která nabízí rychlou odezvu, obecně vykoupenou nepřesností podání barev. My můžeme být v tomto případě spokojeni s tím, že panel patří mezi ty lepší, se kterými se lze na trhu setkat. LS221H se pyšní papírovou odezvou 2 ms, nicméně v praxi samozřejmě počítejte s časy okolo 5-6 ms. Maximální hodnoty jasu jsou 300 cd/m2, s dynamickým kontrastem 4 000 : 1.


Slušnou práci celkově odvádí řídící elektronika displeje, které se daří úspěšně potlačovat ghosting a velmi zdařile se pere s obecně známými neduhy TN technologií. Při testech si totiž displej (na danou kategorii) vedl velice pěkně v zobrazení barev i šedoškály, i když se samozřejmě vlivem omezení nevyhnul proužkování, což jsme očekávali. Displej však mile překvapil v testech přehrávání DVD, kdy si poradil i s výrazně tmavými scénami. Konfigurace panelu samozřejmě předurčuje tento displej i pro počítačové hry.

Asus také do základny displeje umístil LED diody, které jsou kromě osvětlení užívány v režimu Light-in-Motion II pro světelné efekty. Vezmeme-li v úvahu tyto doplňky a celkovou koncepci displeje, kladoucí důraz na rychlou odezvu a s maximální snahou o potlačení ghostingu, plus doplnění TN matice sklěněným panelem, je jasné, že Asus tento displej směřuje především pro multimediální využití. Pokud si říkáte, že je škoda, že panel není „hádéčkový 1 080“, ale pouze s rozlišením 1 680 x 1 050, poohlédněte se po 24“ modelech. Již u tohoto modelu je rozteč pixelů 0,282 mm a pro dosažení Full HD by případné rozteč přinášela jak technologické, tak ergonomické problémy. Navíc si uvědomte, že většina ripů, které jsou v současnosti nejčastějším zdrojem „HD obrazu“ v Česku, připadá na zahraniční seriály, kterým postačí i 720 bodů.

Verdikt:
LS221H je multimediální displej, který si najde své místo především v rodinách hledajících všestranný displej, stylově provedený v netradiční kombinaci materiálů. Navíc z hlediska obrazového výkonu představuje rozumný poměr mezi výkonem, vybaveností a cenou.

Cena vč. DPH: 8 000 Kč

- - Tomáš Jirásko


Komentáře