První šestijádrové procesory Xeon na trhu

Hardware | 22.09.08

Společnost Intel oficiálně představila a zároveň uvedla na trh nové mikroprocesory určené do firemní sféry, mezi kterými byly i první šestijádrové mikroprocesory na světě.

Řada šestijádrových procesorů Intel Xeon je postavena na jádru Dunnington a je k dispozici hned ve třech modelech: Intel Xeon L7455, E7450 a nejvýkonnější X7460. Šesti jader je dosaženo složením tří dvoujádrových procesorů na jednu procesorovou destičku a propojením pomocí sběrnice Front Side Bus. Od toho se odvíjejí i parametry těchto procesorů, kdy první jmenovaná má pracovní frekvenci 2,13 GHz, vyrovnávací paměť druhé úrovně 3 x 3 072 kB a L3 cache o velikosti 12 MB. Zajímavostí tohoto modelu je jeho maximální spotřeba, která je stanovena na pouhých 50 W TDP.Druhý představený mikroprocesor nabízí pracovní frekvenci 2,4 GHz, stejnou velikost vyrovnávacích pamětí L2 i L3 cache, ale jeho maximální spotřeba je stanovena na 90 W TDP. Posledním a zároveň nejvýkonnějším modelem je Intel Xeon X7460, pracující na frekvenci 2,66 GHz, s vyrovnávací pamětí L2 cache o velikosti 3 x 3 072 kB a L3 cache s velikostí 16 MB. Vysoká pracovní frekvence spolu s velkou vyrovnávací pamětí mají za následek spotřebu 130 W TDP. Všechny tři procesory jsou určené do serverové patice LGA771, takže majitelé desktopových počítačů mají smůlu a tyto procesory jim do stolních základních desek nebudou pasovat.Mezi další představené produkty patří čtyřjádrový model X5470, jehož pracovní frekvence je 3 333 MHz při systémové sběrnici FSB pracující na 1 333 MHz. Ještě výkonnější je pak Intel Xeon X5492, jehož pracovní frekvence je rovných 3 400 MHz a především rychlost systémové sběrnice 1 600 MHz. Hlavně tedy druhý procesor je vhodný pro nejnáročnější úlohy vytěžující systémovou sběrnici na maximum.Posledním novým modelem je dvoujádrový Xeon X5270, který se stává modelem s nejvyšší pracovní frekvencí na trhu – ta dosahuje úctyhodné hodnoty 3 500 MHz. Nejvyšší frekvence je však vykoupena velmi vysokou pořizovací cenou, která přesahuje 24 000 Kč.

Všechny uvedené procesory se vyrábějí 45nm High-k procesem a využívají revoluční tranzistory High-k Metal Gate s obsahem hafnia. To jim umožňuje dosahovat výjimečných výkonů a zároveň snižovat spotřebu energie. Výsledkem může být až 50% zvýšení výkonu a až o 10 % nižší spotřeba energie. Podporují samozřejmě i vizualizační technologii Intel Virtualization Technology (VT) FlexMigration. Dostupnost všech modelů by měla být během následujících týdnů a měly by pracovat ve všech současných serverových deskách s podporou čtyřjader, stačí jen aktualizace BIOSu.

- - Petr Matuška


Komentáře