Procesorové novinky za květen 2008

Hardware | 09.06.08

Koncem dubna 2008 se na našem trhu objevilo několik nových modelů mikroprocesorů, proto jsme neváhali a vybrali některé do krátkých testů. Otestovali jsme novou revizi CPU AMD Phenom a také Intel C2D E8500.

Příchod nové revize mikroprocesorů AMD byl nejen pro příznivce společnosti jednoznačně pozitivní krok, na trh se tak konečně dostaly modely s opravenou nechvalně známou chybou TLB bufferu. Základ mikroprocesoru určeného pro patici AMD AM2+ tvoří mikroarchitektura AMD K10 a čtyři jádra, které jsou nativní. Procesor tak není složen ze dvou dvoujader, jako tomu je u konkurenčních quad-core Intel, ale všechny jádra společně s integrovaným řadičem paměti DDR2 a řídící logikou jsou integrována u sebe. Každé jádro má vlastní paměť L1 cache o velikosti 128 kB (64 kB pro data a 64 kB pro instrukce), stejně tak má i vyrovnávací paměť druhé úrovně L2 o velikosti 512 kB. Třetí úroveň vyrovnávací pamětí L3 cache je sdílená pro všechna jádra a disponuje velikostí 2 048 kB. Součástí procesoru je i 128bitový paměťový řadič DDR2, který zvládne frekvence pamětí až 1 066 MHz. Bohužel tato rychlost ještě není schválená organizací JEDEC, takže je potřeba ověřit kompatibilitu vybraných pamětí ještě před nákupem – u některých modelů pamětí nové Phenomy odmítaly pracovat na frekvenci 1 066 MHz.


Mikroprocesory AMD Phenom revize B3 jsou vyrobeny 65nm výrobní technologií a během testů jsme se nesetkali s žádným problémem se stabilitou způsobenou samotným procesorem. Jediným problémem tak může být (kromě zmíněné občasné nekompatibility pamětí) především vysoká spotřeba těchto čtyřjádrových procesorů – nejvyšší model X4 9850 Black Edition disponuje TDP 125 W, což je opravdu hodně. Některé levnější základní desky jsou totiž dimenzovány na maximálně 95 W TDP, kterým disponují nižší modely procesorů AMD Phenom. Při testování procesoru AMD Phenom X4 9850 Black Edition se spotřeba sestavy vyšplhala při defaultní frekvenci na 345 W, při přetaktování na 3 000 MHz při 1,4 V pak spotřeba testovací sestavy přesáhla hranici 480 W.

Výkon AMD Phenom X4 9850 Black Edition na defaultní frekvenci je nižší než u konkurenčních čtyřjader, nicméně tento nedostatek lze vcelku snadno kompenzovat zvýšením pracovní frekvence až za hranici 3 GHz pomocí otevřeného násobitele. Toto navýšení pracovní frekvence je sice nenáročné, v naprosté většině se dostanete při výborném chlazení právě na frekvenci 3 000 MHz a přinese vám navýšení výkonu o desítky procent, nicméně spotřeba systému stoupne neúměrně. Výkon přetaktovaného Phenomu X4 9850 v SYSmark 2007 se pohybuje někde mezi nejvýkonnějším dvoujádrovým procesorem a čtyřjádrovým CPU Intel na pracovní frekvenci 2,6 GHz.

Verdikt
Mikroprocesor AMD Phenom X4 9850 Black Edition je konečně produktem, který by se mohl na procesorovém trhu prosadit. Přináší opravenou chybu TLB bufferu, otevřený násobitel, možnost dosáhnout pracovní frekvence okolo 3 GHz a hlavně prodejní cenu okolo 4 800 Kč vč. DPH. Po tomto procesoru rádi šáhnou uživatelé, kteří požadují čtyři jádra, vysokou propustnost systémové sběrnice, přesto si přejí nižší pořizovací cenu a je jim jedno, že procesor oproti konkurenci více „topí“.

Dodatek:
Pracovní frekvence nových procesorů se pohybují od 1 800 MHz u modelu 9100e až po 2,5 GHz U nejvýkonnějšíHO modelU X4 9850 Black Editon. Systémová sběrnice HyperTransport verze 3.0 pracuje u všech modelů na frekvenci 1 800 MHz, u nejvýkonnějšího pak na 2 000 MHz. Oproti konkurenčním procesorům Intel se jedná o obrovskou výhodu, která se projeví především při aplikacích náročných na propustnost dat.Komentáře