Praktické zkušenosti s netbookem

Hardware | 12.12.08

Slyšeli jste někdy pojem netbook? Uvažujete o nákupu tohoto zařízení a nevíte, jak se používá a zda se na něm dá rozumně pracovat? Přinášíme vám popis našich zkušeností s netbookem Asus EEE 900A.

Druhý den nás čekala instalace všech bezpečnostních balíčků prostřednictvím Microsoft Update. Jestli jsme při instalaci programů nezešedivěli, tak při instalaci opravných balíčků Microsoft Windows a Office ano. Tento proces trval nekonečných 5 hodin (žádány byly 4 restarty), po kterých bylo potřeba opět počkat minimálně 6 minut, než systém zjistí, jaké aplikace ještě OS chybí. Jedním slovem – správa takovéhoto zařízení je opravdu na dlouhé hodiny, neboť zápis na SSD disk je velmi, opakuji velmi pomalý! Avšak po dokončení instalací všech potřebných programů a oprav byl systém připraven k používání a zde jsme je potřeba říci, že naše hodnocení se razantně obrátilo.


O restartu sice bylo potřeba systém nechat po naběhnutí do Windows dvě až tři minuty načítat data, pokud se však práce disku zastavila, systém byl plně připraven na práci, která k našemu překvapení byla relativně svižná. Spouštění všech aplikací trvalo řádově déle, než u stolních systémů nebo moderních notebooků, ale po naběhnutí se rozdíly velmi rychle smazaly.

Abychom však dosáhli uvedeného stavu, ve kterém jde se systémem rozumně pracovat, museli jsme sáhnout k optimalizaci spouštěných aplikací při startu Windows (nerozpakujte se a odstraňte z procesu automatického spuštění takové aplikace jako je Adobe Reader, ICQ, Skype, Java, Flash, aplikace zvuku Realtek a mnoho dalšího), jenž zabírají prostor v omezené operační paměti a řádově prodlužují čas nabíhání systému. Nezaškodila ani optimalizace registrů. Při běžném provozu jsme si dále všímali zajímavých věcí, jako třeba doby naběhnutí titulní strany jednoho českého zpravodajského serveru – v prohlížeči Internet Explorer 7 v plné aktualizaci to bylo téměř 22 sekund, v Firefox 3.0.4 to bylo pouhých 10 sekund. Stejně tak jako jsme nahradili klasickou aplikaci ICQ za její náhradu ve formě Miranda nebo Qip.

Celkově lze tedy říci, že práce s Asus EEE 900A byla příjemná a odpovídající ceně a možnostem tohoto netbooku. Tím myslíme především brouzdání po internetu, vyřizování a především čtení emailové pošty nebo komunikaci s přáteli. To vše zabalené v 1 kg balení vhodném k častému přenášení. Dalším využitím bude bezpochyby možnost připojit k netbooku projektor a získat tak velmi flexibilní prostředek pro prezentace. Díky třem USB konektorům však lze využít toto zařízení i k dalším věcem jako jsou různá měření nebo práce s daty v terénu.Proč právě verze s SSD a ne s HDD, závěr

Asi největším neduhem vybrané konfigurace je zvolený SSD disk a jeho neúnosně pomalý zápis. Naopak jako výhodu tohoto řešení vidíme v tom, že v notebooku nejsou mechanické části, které by se vlivem nepříznivého zacházení (například pádu zapnutého notebooku) mohly porouchat. Použití pevného disku bychom taktéž doporučili uživatelům, kteří budou mít přeci jen vyšší nároky na výkon netbooku, protože pevný disk (i když pouze 4 200 nebo 5 400 ot/min) má daleko vyšší výkon než použité SSD zařízení.

Závěr

Kategorie netbook zařízení nemá za úkol nahradit notebooky, protože poskytuje velmi omezený výkon vhodný pouze na nenáročnou práci. Mají sloužit uživatelům všude tam, kde je potřeba co nejnižších rozměrů a hmotnosti, díky nimž se dají tato zařízení snadno a pohodlně přenášet. Stejně tak si dokážeme představit tento netbook jako zdroj informací, z kterého učitelé nebo ostatně sami žáci prezentují své poznatky pomocí projektoru ve třídě nebo studovně.

Největší výhoda netbooků tedy spočívá v jejich mobilitě a donedávna by se dalo říci ještě v jejich ceně. Ta ovšem díky stoupajícímu dolaru vyšplhala ceny netbooků tak vysoko, že jejich vybavené verze atakují 10 000 Kč hranici, což je částka, za kterou si lze pořídit levný, ale plnohodnotný notebook vybavený low-endovým procesorem. V tomto světle se zdají být netbooky pouze jakýmsi doplňkem, něčím, co si uživatel pořídí pouze pro svou zábavu, pro své potěšení. Kupodivu tomu tak ale není a „hlad“ po netboocích je obrovský. Dokonce takový, že je na trhu pouze minimum firem, který by již neměly ve své nabídce alespoň jeden netbook (nebo ho alespoň nepřipravovaly do prodeje).Jak to bude dál s netbooky je otázka: trh si samozřejmě bude žádat nižší cenu, výrobci komponent se budou naopak snažit vtěstnat do netbooků co možná nejlepší komponenty za účelem odlišení se od konkurence, a tyto změny budou jednoznačně tlačit cenu netbooků směrem vzhůru. Není totiž daleko doba, kdy do netbooků budou osazovány dvoujádrové mikroprocesory Intel Atom, vybaveny budou standardně 2 GB operační paměti a k dispozici budou i větší kapacity pevných disků a rychlejší SSD. Tedy během několika měsíců je možné čekat odstranění všech námi vyčítaných nedostatků první generace netbooků.

Pokud se ale podíváte na předchozí řádky pořádně, zjistíte, že by netbooky mohly v nejbližší době začít konkurovat nejlevnějším notebookům a tak by se velmi snadno mohlo naplnit přání výrobců netbooků zabrat větší podíl na trhu.

Pro čtenáře:

Pokud máte jakékoliv dotazy ohledně zmíněného netbooku Asus EEE, neváhejte a pište své dotazy na emailovou adresu Petr_Matuska@idg.cz. Pokud se sejde více dotazů, uveřejníme je ve zvláštním článku.
Související články
Komentáře