Praktické zkušenosti s netbookem

Hardware | 12.12.08

Slyšeli jste někdy pojem netbook? Uvažujete o nákupu tohoto zařízení a nevíte, jak se používá a zda se na něm dá rozumně pracovat? Přinášíme vám popis našich zkušeností s netbookem Asus EEE 900A.

 

Úvod


Pojem netbook je v posledním půlroce skloňován v mnoha pádech. Ve své podstatě se jedná o notebook, který disponuje malými rozměry a jeho parametry jsou upraveny v zájmu dosažení co možná nejnižší prodejní ceny. Již z této definice je jasné, že netbook není (a ani nikdy nebude) náhrada stolního počítače nebo pracovního notebooku, má jít především o přenosné zařízení s nízkou hmotností a základními funkcemi.

Co se týká rozměrů, netbook je vhodným kandidátem pro přenos v malé kabelce nebo batůžku, jeho hmotnost se totiž pohybuje okolo 1 kg, takže přenos je velmi snadný - rozhodně nehrozí jakékoliv namožení svalů i při delším přenosu.Hardwarová výbava současných netbooků nabízí tři různé platformy – Intel Celeron, Intel Atom a VIA Nano. Intel Atom je asi nejznámější variantou a je na něm založena naprostá většina netbooků. Součástí platformy je procesor Intel Atom, čipová sada Intel 945G a sada pro připojení k internetu. VIA Nano je složena z konkurenčního řešení postaveného na procesoru VIA C7-M. Obě tato řešení mají výhodu v nízké energetické spotřebě procesorů (u Intel Atom to bohužel kazí čipová sada, která má několikanásobně vyšší spotřebu než samotný procesor). Jaksi do počtu je k dispozici u některých modelů také Intel Celeron, který je v nabídce pouze z důvodu dosažení co nejnižší ceny (a také proto, že Intel nestíhá dodávat Intel Atom procesory). Další hardwarová výbava současných netbooků je víceméně stejná – 1 GB operační paměti DDR2, displej s velikostí 8,9“ a 10“ a rozlišením 1 024 x 600 obrazových bodů. Nechybí ani podpora připojení k internetu pomocí síťového kabelu nebo bezdrátově pomocí Wi-Fi 802.11 b/g, u některých modelů je mání i BlueTooth, všechny pak disponují vestavěnou webkamerou, integrovanými reproduktory a minimálně dvěma USB 2.0 konektory. Zásadní rozdíly však spočívají v systému uložení dat - uživatel si může vybrat z pevného disku s kapacitou až 160 GB nebo z SSD disku s kapacitou až 16 GB. Posledním rozhodnutím na straně uživatele je, zda si pořídí netbook s operačním systémem Linux nebo s operačním systémem MS Windows XP Home Edition. Se všemi parametry a výbavou souvisí samozřejmě i prodejní cena takovéhoto produktu. Čím více je vybaven, tím dražší model je. Tím bychom měli stručný úvod a představení netbooků za sebou, v následující kapitole se rozepíšeme o reálném přístroji, jeho konfiguraci, práci s ním a doporučeném využití.Netbook v praxi aneb první pohled na Asus EEE 900A Linux

K praktickým testům jsme si vybrali netbook ASUS NB EEE PC 900A černý Int Atom/1x1024/16GB SSD/8.9''/WF/BT/CAM/CZ/Linux (EEEPC900A-BLK016L), jehož pořizovací cena činí necelých 7 500 Kč vč. DPH.

Jak je z názvu patrné, sáhli jsme po verzi nejlevnější, vybavené jednojádrovým mikroprocesorem Intel Atom N270, 1 GB operační paměti DDR2, 8,9“ displejem s rozlišením 1 024 x 600 obrazových bodů, SSD diskem s kapacitou 16 GB a s operačním systémem Linux. Mimo jiné nás totiž zajímalo, jakým způsobem se chová takováto konfigurace při pokusu o instalaci legální verze MS Windows XP Professional, vhodné především do pracovní sféry. Vyzkoušeli jsme však i přeinstalovaný systém Linux a zkusili v něm několik dní běžně pracovat.Cílem tohoto článku není standardní test zařízení, ale přiblížení práce s přístrojem jako takovýmto, ukázání jeho silných, ale především slabých stránek tak, abyste s nimi při nákupu mohli počítat a vyvarovat se tak zbytečnému trápení v případě nevhodně zvolené konfigurace.

 

TIP od čtenáře:

Pokud se vám zdá provoz integrovaného SSD disku ve Windows příliš pomalý, zkuste jej naformátovat na FAT32.
Související články
Komentáře