Panasonic SDR-S10 - holka do nepohody

Hardware | 06.05.07

Panasonic uvádí na trh miniaturní videokameru SDR-S10 se záznamem na paměťové karty SD. Videokamera snese extrémní teploty a díky speciální konstrukci je odolná proti vodě, sněhu, prachu a nárazu

Videokamera nové generace Panasonics SDR-S10 je určena především lidem s aktivním životním stylem. Elegantní přístroj se svými rozměry (31 x 63 x 114 mm) vyrovná kompaktním digitálním fotoaparátům a díky speciální konstrukci je odolný vůči vodě, sněhu, prachu i nárazu. Videokamera snese extrémní teploty, nevadí jí sněžení na horských svazích a neublíží jí ani voda stříkající z bazénu, prašné prostředí nebo pád z 1,2 metru. Kompaktní přístroj je určen pro každodenní použití i na dovolenou - můžete si jej vzít s sebou na místo fotoaparátu na sobotní výlet, na oslavu, na hory, k moři i na služební cestu. Atraktivitu a univerzálnost tohoto přístroje jistě znásobí i doporučená koncová cena, která činí 12.295 Kč (včetně 2GB paměťové karty SD). Na pultech prodejců ji můžete hledat již v květnu 2007


Videokamera je vybavena objektivem Panasonic s 10x optickým zoomem, elektronickou stabilizací obrazu a ukládá videozáznam v DVD kvalitě ve formátu MPEG2 na paměťovou kartu formátu SD nebo nového velkokapacitního formátu SDHC. Např. při použití karty SDHC o kapacitě 4 GB máte k dispozici až 3 hodiny a 20 minut záznamu v režimu LP. Panasonic brzy uvede na trh dokonce 16GB verzi karet SDHC, která dále rozšíří možnosti využití SD kamery. Samozřejmostí je kompletní lokalizace menu kamery do češtiny.

Na rozdíl od videokamer ostatních formátu (MiniDV, HDD, DVD) nemá nová SD videokamera žádnou záznamovu mechaniku, která je nejvíce náchylná k poškození. Model S10 je odolný vůči pádu z výšky až 1,2 metru, takže se mu nic nemusí stát, i když kameramanovi nechtěně vyklouzne z ruky.

Kromě spolehlivého provozu v náročnějších podmínkách má nová SD videokamera i další přednosti. Žádné jiné médium nenabízí rychlejší a jednodušší import videozáznamu do počítače – chcete-li nahrát videozáznam na své internetové stránky nebo vytvořit originální videoblog, stačí vložit kartu do čtečky, párkrát kliknout myší a je hotovo! Další variantou je přenos záznamu přes vysokorychlostní rozhraní USB 2.0 dodávaným kabelem. Paměťové karty SD umožňují pohodlné sdílení souborů nejen mezi videokamerou a osobním počítačem, ale také s plazmovými televizory VIERA, DVD rekordéry DIGA a dalšími přístroji, které pracují s tímto dnes již univerzálním paměťovým médiem. Díky jednoduššímu procesu načítání dat se také zkrátila zahřívací doba; kameraman může „točit“ už za 1,7 sekundy po zapnutí videokamery.

Pohotovou momentku i zábavné video z jakékoliv akce pořídíte ve skvělé kvalitě. Pro SD videokameru vyvinula společnost Panasonic MPEG2 Engine, který poskytuje vynikající kvalitu obrazu s 50 snímky za sekundu ve všech záznamových režimech. V kvalitativně nejvyšším režimu XP lze na paměťovou kartu SD s kapacitou 2 GB (je součástí standardní výbavy) uložit 25 minut záznamu, v standardním režimu SP (DVD kvalita) je to 50 minut a v dlouhohrajícím režimu LP 100 minut. SD videokamera pracuje s proměnlivým datovým tokem (VBR), takže stupeň komprese odpovídá náročnosti zobrazovaných scén.

SD videokamera S10 natáčí v širokoúhlém formátu 16:9 a je vybavena širokoúhlým LCD panelem s úhlopříčkou 2,7 palce (6,9 cm). Pro reprodukci na televizorech se standardním poměrem stran je samozřejmě možné zvolit i režim 4:3.

Miniaturní rozměry kamery nemají žádný vliv na pohodlnost obsluhy. Hlavní ovládací prvky jsou umístěny tak, aby kameraman většinu operací zvládl jediným prstem. Při nahrávaní se na LCD panelu zobrazují ikony pro volbu jednotlivých funkcí, takže lze snadno změnit nastavení kamery, aniž by bylo zapotřebí přerušit natáčení.

Další zajímavé novinky společnosti Panasonic jsme popisovali v článcích:
9. digitální Panasonic festival 2007
Panasonic Lumix DMC-FX10 aFX12 – nové stylové fotoaparáty
Panasonic Car Systems

Foto: PanasonicKomentáře