Společnost nVidia prezentuje čip Tegra

Hardware | 17.02.09

Společnost nVidia na Barcelonském kongresu prezentuje ultramobilní čip Tegra, který integruje zároveň procesor a grafické jádro.

 

nVidia Tegra v Barceloně

Barcelonský GSM kongres využívá většina výrobců k představení nových technologií, výjimkou není ani společnost nVidia, jež zde prezentuje svůj čip Tegra. Jedná se o čip určený pro smartphony a jim podobná zařízení, který se vyznačuje minimální velikostí (pouhých 144 milimetrů čtverečních) a originálním konceptem integrace paměti, mikroprocesoru a grafického čipu do jednoho jádra. Výsledný produkt má velmi zajímavé vlastnosti, z nichž nejdůležitější je nízká spotřeba elektrické energie a relativně vysoký výpočetní výkon.

Technologie je na kongresu demonstrována na příkladu zařízení vybaveného operačním systémeme Google Android. „Uvítali jsme záměr společnosti Nvidia podpořit využití našeho Androidu pro čip Tegra. Zároveň se těšíme na další přístroje, které budou využívat náš operační systém“ uvedl k vzájemné spolupráci s Nvidia Andy Rubin, senior ředitel mobilních platforem ze společnosti Google.

Tegra 600 a Tegra APX


Čip nVidia Tegra bude vyráběn ve dvou produktových řadách pod názvy Tegra 600 a Tegra APX. Součástí produktové řady založené na čipu Tegra 600 bude jádro ARM11 MPCore s pracovní frekvencí 700 MHz. Výkonnější varianta Tegra 650 nabídne jádro ARM11 MPCore s kmitočtem 800 MHz. Produktová řada APX 2500 nalezne své místo v přístrojích postavených na platformách Windows Mobile a PDA. Jádrem je opět ARM11 MPCore, tentokrát však pracující s frekvencí 600 MHz.

Čipy nVidia Tegra se začnou masově vyrábět ve druhé polovině letošního roku, přičemž mezi první potvrzené zákazníky patří například společnost HTC.


Komentáře