nVidia chce zlevnit 8800GT

Hardware | 30.12.07

Konečně dobrá zpráva pro všechny, které zaujala 8800GT od nVidie. Sice dosud nevíme, kdy se na kartu konečně přestanou stát pořadníky, ale nVidia je chce alespoň zlevnit o 10 dolarů.

V žádném případě však nehodlá snížit své marže, ale vybízí výrobce karet, aby místo 10-vrstných plošných spojů (PCB) používali pouze 6-vrstvé. Tím se prý výroba karty značně zjednoduší, a výrobní cena klesne o 10 dolarů (necelých 200Kč).


Výrobci si tuto radu však nenechali líbit a okamžitě nVidii jednohlasně odpověděli, že jim laskavě má přestat radit co a jak mají dělat a pokud chce nVidia snížit cenu svých produktů, měla by začít u sebe a snížit své marže. nVidia obratem odpověděla, že jim neporoučí co mají dělat, jen pouze dává tipy jak cenu karet snížit, a tím zvýšit spokojenost zákazníků.

V tomto případě však osobně stojím na straně výrobců. 8800GT se prodává velmi dobře a snížení ceny není zatím potřeba. Navíc zjednodušením karty by zřejmě utrpěl taktovací potenciál a nejspíše by se zvýšila i poruchovost těchto karet. Výrobci by také museli nový spoj ještě navrhnout, což stojí další čas a peníze. 8800GT proto podle mě zatím zůstanou takové jaké jsou a rada nVidie zůstane nenaplněna.

Jedná se o doporučení o to více komické, o co hůře se dá ve skutečnosti 8800GT zakoupit a pokud už se na pultech objeví, je její cena často až o 2000 větší, než je ta doporučená nVidií.

- - Tomáš Šulc


Komentáře