Nový TomTom nabízí editovatelné mapy

Hardware | 07.06.07

Holandská společnost TomTom, která je již od roku 2005 jedničkou na trhu satelitní navigace, včera ve francouzském Cannes představila nové navigační přístroje TomTom Go 520T a Go 720T.

Satelitní navigace zůstávají v současnosti jedním z nejrychleji rostoucích odvětví, do něhož neustále vstupují noví hráči. Jen v loňském roce se v Evropě prodalo na osm milionů navigačních zařízení, z nichž zhruba polovina připadá na různé modely značky TomTom. Letos se očekává celkový prodej na Evropském trhu v objemu zhruba 15 milionů kusů, přičemž TomTom by si rád udržel přibližně padesátiprocentní podíl.


Holandská firma představila nové modely naposledy vloni na jaře a bylo tedy jasné, že i před letošní hlavní sezónou se objeví novinky. Za pozornost jistě stojí i načasování novinek – jejich oznámení krátce před dobou dovolených (která je spolu po předvánočním obdobím prodejně nejsilnější) má svou logiku. Modely Go 510 jsou již prakticky vyprodány, modely Go 710 budou do faktického uvedení novinek na trh též doprodány, nový model řady One byl představen nedávno a 910 prozatím zůstává (navzdory zlobivému držáku na čelní sklo) špičkovým modelem. Je ale pravděpodobné, že i ten bude do konce roku nahrazen novou generací.Nové modely řady Go jsou už tradičně lehčí, tenčí a zároveň nabízejí vyšší výkon (CPU Samsung 400 MHz), větší paměť (64MB RAM a 2GB flash ROM), rozměrnější displej s úhlopříčkou 4,3“ (rozlišení zůstává 480x272 bodů), nabízejí tradiční funkce, jako je Bluetooth handsfree pro mobilní telefon či možnost propojení s přehrávači iPod, a dálkové ovládání. Asi nejzajímavější hardwarovou novinkou je FM transmitter, tedy vestavěný FM vysílač, který umožňuje snadno propojit zvukový výstup z navigace na autorádio. Vestavěný MP3 přehrávač (ten byl již u předchozích modelů) tak může využít skutečně každý – stačí si TomTom „naladit“ na autorádiu a přehrávanou hudbu i navigační příkazy můžete poslouchat z reproduktorů automobilu.Komentáře